8. A

 

Třídní učitelka:
Mgr. Vladimíra Sítková

Exkurze 8. ročníku do Technického a Zemědělského muzea – 21. 11. 2023
Obě třídy a to 8. A a 8. B navštívily v rámci podzimní exkurze Prahu a to dvě muzea Technické a Zemědělské. Zvláště se velké pozornosti těšily exponáty v technickém muzeu, kde zejména zaujal policejní motocykl a pak také , jeden z nejdražších exponátů muzea a to předchůdce fomule 1 automobil Mercedes Benz z roku 1938.

Školní rok 2022/2023

Návštěva kláštera ve Vyšším Brodě – 14. 6 2023
Třídy 7. A a 7. B společně navštívily areál  a samotný cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Měli jsme štěstí, protože jsme byli svědky výměny obrazu u hlavního oltáře, který se mění pouze 4 x do roka. Za pomoci kladek byl obraz vyměněn. Všechny zaujala rozsáhlá knihovna kláštera , která má na 70.000 svazků starých knih a tisků.

Školní rok 2021/2022

Školní rok 2020/2021







Školní rok 2019/20













Pojď si vybrat, co tě baví – 10. 6. 2019 Dnes měly děti opět příležitost zažít velice pestrý a sportovními aktivitami nabitý program. Na Tatranu se kromě téměř sedmi set dětí sešla i skvělá sportovní delegace. Jako tradičně nechyběl Václav Chalupa, Jarmila Kratochvílova, Ludmila Formanová, Horst Siegel, Antonín Panenka, Milan Hniličla a další. Děti si prošly tato stanoviště: fotbal, judo, baseball, atletika, trampolíny, veslování a na závěr sportovní rybolov. Moc uvítaly vyzkoušet si nové sporty a nové dovednosti jako baseball, skákání na trampolínách a práci s udicí v rámci sportovního rybolovu. Z Tatranu jsme odcházeli moc unaveni, ale plni nadšení, že třeba někdo v příštím školním roce začne dělat nějaký sport, který si tu mohl vyzkoušet a velice ho nadchl. Akce byla velice pěkně připravená a zorganizovaná. Klobouk dolu před všemi těmi trenéry a sportovci, kteří se vydrželi dětem trpělivě věnovat během celého parného dopoledne a to dokonce až do odpoledních hodin.


Pohádaka o Budulínkovi – 7. 6. 2019 Děti ze 4. A nás pozvaly na jejich hudební pohádku O Budulínkovi. Moc se jim to povedlo!


Výlet 3. tříd do Českého Krumlova – 4. 6. 2019 V úterý 4. června jsme se vypravili na náš školní výlet. Tentokrát jsme se vydali za poznáním města Českého Krumlova. V Českém Krumlově jsme začali naše putování v zámecké zahradě. Prošli jsme si ji, obdivovali zámeček Belárii, barokní fontánu a celý areál zámku. Následovala 1. prohlídková trasa interiérů zámku. Děti se dozvěděly něco málo z historie zámku a mohly shlédnout komnaty a sály, ve kterých se dříve bydlelo a hodovalo. Pak jsme sešli k Vltavě, procházeli jsme se krumlovskými uličkami a hledali místa, která se objevila v pohádce Anděl Páně 2. To nejhezčí nás ale teprve čekalo: grafitový důl, speciální obleky s přílbami a baterkami, jízda vláčkem do podzemí a jeho další pěší prohlídka. Někteří se trochu báli. Našli jsme poklady ukryté permoníky a dokonce i jednoho permoníka. Překvapilo nás, že důl vznikl až v roce 1975, mysleli jsme si, že je mnohem starší. V podzemí jsme se příjemně ochladili a mohli jsme se vydat na cestu domů. Výlet se nám vydařil a s novými zážitky a poznatky jsme se šťastně vrátili domů. Žáci třetích tříd ZŠ ve Vodňanské ulici


Hudební program s cimbálovkou – 31. 5. 2019 Nasajte krásnou hudební atmosféru s moravskou cimbálovou skupinou „RÉVA“. Nálada byla výborná. Doslova nás téměř všechny zvedla ze židlí. A navíc jsme se u toho i hodně nasmáli! ♥:)♥


Krajské kolo turnaje Hokejbal proti drogám – 6. 5. 2019 V úterý 6. 5. bojovaly děti z 2. a 3. tříd v krajském kole turnaje HPD. V konkurenci vítězů ze Zlaté stezky, Jindřichova Hradce a Sedlice obsadily krásné 3. místo. Jak okomentoval turnaj jeden z hráčů Vojta F.: „Já jsem hlavně rád, že jsme postoupili až sem. Nikdy jsem nikam nepostoupil!“ 🙂




Exkurze 3. ročníku – Stožec – 22. 4. 2019 V pátek 26. dubna jsme oslavili Den Země (22.4.) ve Stožci, kde pro nás pracovníci Národního parku Šumava připravili 14 velmi zajímavých stanovišť. Všechna stanoviště měla společné téma – příroda na Šumavě a ekologie. Vše bylo perfektně přichystané a úkoly na stanovištích byly opravdu pestré. Děti měly možnost navštívit i informační centrum a nakoupit si tam spoustu zajímavých a poučných suvenýrů. Na konci programu všechny děti, které splnily všechny úkoly na stanovištích – posbíraly 14 razítek, dostaly spoustu dárečků – samolepky, pohlednici, kartičky, plakát, brožurky o fauně a flóře. Zkrátka to tam stálo za to!!!!


Malování kraslic v Prachatickém muzeu – 15. 4. 2019 V pondělí 15. dubna před Velikonocemi jsme využili pozvání z Prachatického muzea a přišli jsme si sem zkusit zdobení kraslic technikou, která se nazývá voskový reliéf. Na naše tvoření zkušeně dohlížela lektorka Lenka Volková, která je členkou Asociace malířů a malířek kraslic České republiky. Pomocnou ruku či radu nám také velmi ochotně dala pracovnice muzea Ing. Miloslava Fidlerová. Akce se dětem moc líbila.


Výborná reprezentace školy v turnaji hokejbal proti drogám – 12. 4. 2019 V pátek 12. dubna se výběr žáků a jedné žákyně z druhých a třetích ročníků zúčastnil sportovního turnaje Hokejbal proti drogám, pořádaným prachatickým DDM ve spolupráci s místním hokejbalovým klubem Horalů. Ve všech utkáních si naši „vodníčci“ počínali velmi dobře, bojovali do posledních vteřin a díky tomu si nakonec vybojovali druhé místo a postup do krajského kola, které se uskuteční 6. května opět v prachatické Highlanders aréně! 🙂 O výsledky ale nešlo, hlavní byl zápal pro hru, fair-play a pohyb na čerstvém vzduchu! Takže dle našeho pokřiku: „RAZ, DVA, TŘI, VODŇANKAAA!“ 🙂 Mgr. Pavel Študlar


Program CEV Dřípatka „Jak roste chléb“ – 9. 4. 2019 Děti se seznámily s našimi obilovinami, s procesem pěstování a růstu obilí, jeho následným zpracováním a využitím v potravinářství. Nejvíce se však těšily, že si zadělají, vyválí a umotají svoje vlastní chlebánky, které si pak po upečení s chutí snědly. Doufám, že i něco málo donesly na ochutnání domů.




Návštěva MěK Jak se rodí kniha – 26. 3. 2019 V úterý 26. března jsme navštívili prachatickou knihovnu. Paní Jiraňová tam pro nás měla připravený program s názvem „Jak se rodí kniha“. Prostřednictvím zábavné hry jsme si prošli všemi profesemi, které jsou nezbytné k tomu, aby kniha vznikla. Takže než se nám taková knížka dostane do rukou, musí projít rukama spisovatele, ilustrátora, grafika, korektora, nakladatele, tiskaře a ještě mnoha dalšími. Program se nám líbil a hodinka v knihovně nám utekla jako voda.\


Exkurze do Prahy s návštěvou TV Nova na Barrandově – 5. 3. 2019 V úterý 5. března 2019 třídy 3. A a 3. B byly pozvány na prohlídku TV NOVA, která sídlí v Barrandovských ateliérech. S ohromnou radostí jsme tuto nabídku využili a spojili jsme ji s procházkou po historické Praze. Naše putování začalo na Pohořelci. Odtud jsme pomalu sešli k Pražskému hradu. Společně jsme se vyfotili u sochy T. G. Masaryka a poté děti zaujala hradní stráž u bran Hradu, kterou si se zájmem fotily stejně jako nádhernou vyhlídku na Prahu, která se nám od tamějších hradem naskytla. Dále naše putování pokračovalo Nerudovou uličkou. Tato malebná ulička nás zavedla až ke Karlovu mostu, kde jsme objevili sochu Bruncvíka se zlatým mečem a lvem, o kterém jsme si v minulém týdnu četli pověst. Po schůdkách ze slavného mostu jsme sestoupili na Kampu. Tam jsme v parku s okouzlující vyhlídkou na Vltavu, Staré Město a Národní divadlo měli přestávku na oběd. Zde naše putování Prahou skončilo. Autobus nás následně převezl do areálu TV NOVA na Barrandově. Zde nás již očekával tatínek Emmičky Polákové a provedl nás různými studii TV NOVA. Děti měly možnost navštívit trikové studio, kostymérnu, maskérnu, ale nejvíce zážitků měly ze studia vysílání večerních zpráv a ranní snídaně s novou. Mohly si vyzkoušet a zažít práci kameramana, moderátora zpráv či předpovědi počasí. Zpátky jsme odjížděli plni mnoha velkých dojmů, zážitků i zkušeností a budeme na tuto exkurzi.


Exkurze do teplárny – 18. 1. 2019 V pátek 18. ledna 2019 jsme využili laskavého pozvání od pana Sedleckého a navštívili jsme teplárnu v Prachaticích. Byla to vskutku vydařená exkurze. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, co se týče výroby tepla, ekologie i výroby elektrické energie. Bylo moc zajímavé nakouknout do všech těch budov plných různých strojů, kotlů, turbín, přístrojů, velkých či menších rour a trubek. Strašně nás zajímalo, jak vysoký je ten komín. Dozvěděli jsme se, že sahá do výše 65 metrů. Tak jsme ho zkusili společnými silami obejmout. A podařilo se nám to;-) Z exkurze jsme odcházeli obohaceni nejen o nové poznatky a zážitky, ale i o moc milé dárečky, ze kterých jsme měli ohromnou radost.


Exkurze do Boubínského pralesa – 25. 9. 2018 V úterý 25. 9. jsme se navzdory počasí vypravili do Boubínského pralesa. Venkovní teplota se blížila k nule, tak jsme se rozhodli rychlou chůzí zahřát svá prokřehlá těla a dojít až k jezírku a ještě výše podél jádra pralesa po naučné stezce. Cestou jsme pozorovali stromy, jak žijí, umírají a vedle nich vyrůstají nové. Živočichy jsme žádné nezahlédli, zato houbami se to všude hemžilo. Na zpáteční cestě nás už očekával pak Vozábal v krásně vytopeném infocentru v Idině pile. Vyprávěl nám o historii Boubínského pralesa a o plavení dřeva z Boubínského jezírka. Seznámili jsme se se zvířecími a rostlinnými obyvateli pralesa, stopovali jsme zvěř, poslouchali hlasy ptáků a samozřejmě nakoupili drobné dárečky a upomínkové předměty. Autobus nás stihl dovézt na oběd do školy a všechny krásy a zajímavosti z exkurze jsme druhý den zapsali do našich deníčků.


Výstava hub – 21. 9. 2018 V přízemí Staré radnice byla připravena tradiční podzimní výstava hub. Podílela se na ní i naše CEV Dřípatka. Vyslechli jsme si na úvod povídání o druzích hub, jejich třídění, různých zajímavostech a nebezpečí z úst Pana Špatného a pana Světlíka – dalších organizátorů výstavy. Na stolech bylo připraveno velké množství druhů, označeny byly barevnými popisky podle toho, zda jsou jedlé, nejedlé nebo jedovaté.


Ukliďme Česko – ukliďme svět – 11. 9. 2018 V rámci této akce jsme se vypravili uklidit prostor v Žižkově ulici a přilehlém okolí garáží a louky u Komerční banky. Podařilo se nám naplnit dva pytle odpadky. Sbírali jsme poctivě i zlámané větve, aby byl trávník připraven na sekání trávy. Práce se nám podařila splnit v určeném čase. Často jsme objevili plastové i skleněné lahve, různé sáčky, úlomky skla, papírové i plastové obaly, zbytky cigaret. Nebylo toho málo…