Zájezd do Skotska pro 7. a 8. ročník

Zájezd do Skotska – den šestý – 29. 5. 2026
Poslední den naší výpravy začal vyloděním z trajektu v Holandsku a pasovou kontrolou ozvláštněnou blízkým setkáním psího druhu – „komisař Rex“ nás všechny očuchal, zda nepřevážíme nějaký (kon)trabant/d 😁🐶
V Zaanse Schaans jsme měli možnost ochutnat spoustu sýrů a projít se po krásné vesničce mezi větrnými mlýny a nechat se zvěčnit ve velkých dřevácích 😊😇 Snad nám také po dlouhé cestě nezdřevění nohy 😁 Posíláme pozdrav z autobusu a uvidíme se v pondělí 😍

Zájezd do Skotska – den pátý – 28. 5. 2026
Předposlední den našeho tripu na nás čekalo místo našeho třídenního bydliště – Stirling a jeho okolí poseté bitevními poli a památníky. V centru bývalého hl. města Skotska je krásný hrad, hřbitov a výhled na William Wallace monument – vysutou, na kopci se tyčící věž, která jako by vypadla z trilogie Pána prstenů 🙂😉👍
Naší druhou zastávkou byl památník bitvy u Bannockburnu z roku 1314, ve které skotský král Robert Bruce přemohl svého anglického soka a zajistil tak své zemi svobodu 🏹🪓⚔️🗡️ Poté jsme se přemístili k výše zmiňované věži, která nese jméno skotského hrdiny, kterého proslavil film „Statečné srdce“ s Melem Gibsonem (1995). K ní jsme sice museli vyšplhat, ale odměnou nám byly výhledy do širokého okolí a možnost dát si něco dobrého na zub v turistickém centru po opětovném „seběhnutí“ dolů 🙂😊
Pekelně dlouhý přejezd do Newcastlu nám zpříjemnila palubní diskotéka a poučné příběhy z anglických dějin od paní průvodkyně 👍
Na trajektu jsme byli tak akorát na opět hojnou večeři 😍 při (nez)řízeném hodování někteří ještě po očku sledovali hokej, po jídle pak jiní propadli karbanu (prší a kent) 😃
Snad nás houpání lodi brzy uspí a probudíme se v Holandsku 🙏🙏👍 takže goodbye Scotland and England! 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

Zájezd do Skotska – den čtvrtý – 27. 5. 2026
Dnešní den by se dal charakterizovat kombinací úryvků úryvku z písní kapely Mirai a Heleny Vondráčkové: „Dávám sbohem městu a vzhůru k výškám“ 😉 Naším cílem byla totiž oblast Highlands – Skotské vysočiny. Při prvním výšlapu k jednomu z viaduktů jsme si připadali jak ovečka Shaun nebo Jóžin z Bažin. Museli jsme totiž překonat dost prudké převýšení v místy podmáčeném terénu 🐑 Vše jsme ale zvládli v rekordním čase a mohli se zastavit na dalším vskutku magickém místě – železničním viaduktu Glenfinnan, kde se natáčely vlakové scény z Harryho Pottera. 👨‍🏫Zde se jako kouzelníci ukázali také naši řidiči, když autobus na různých cestách a parkovištích otáčeli a hledali místo pro stání 😇👍Hlavním bodem našeho programu byla lanovka u města Fort William, která vede pod nejvyšší horu Skotska Ben Nevis ⛰️ Výhledy na okolní vrcholy byly opravdu dechberoucí 🥰 Dva z nás si sice zahráli na Jeníčka a Mařenku, když místo drobečků vytrousili své zpáteční jízdenky, ale všímaví spolužáci je naštěstí sebrali a vrátili majitelům 😇👍🙏 Mimo plán byla zastávka u památníku a místě posledního odpočinku příslušníků britských Commandos, kteří během 2. světové války zle zatápěli Hitlerově říši. 🇬🇧 Posledním bodem dnešního programu bylo opět tajuplné místo – jezero Loch Ness. Místní příšeru „Nessie“ jsme sice neviděli, alespoň jsme si vychutnali výborné fish and chips!👍😇😃 Po návratu k rodinám se zabalíme a zítra postupně vyrážíme na opět dloouuuhooouuu cestu domů! 🥰😍👍🙏

Zájezd do Skotska – den třetí – 26. 5. 2026
Druhé skotské ráno jsem zahájili v hlavním městě této krásné země – Edinburghu, který Karel Čapek pojmenoval „nejpěknějším městem na světě a kamennou a šedou metropolí“. 🙂 Královský hrad jsme prozkoumali kámen po kameni (naštěstí po našem „nájezdu“ zůstal celý 🙂 Potom jsme za doprovodu dudáků bloudili uličkami a náměstíčky k monumentálnímu pomníku básníka a buditele Waltera Scotta. Od něj jsme vyšplhali na kopec nad městem, odkud byl opravdu „lovely výhled“ 👍🙂😉 Poslední zastávkou ve skotské metropoli byla královská jachta Britania, kterou jsme prolezli od přídě po záď až do podpalubí, kde někteří zkoušeli vázat námořnické uzly a jiní dokonce virtuální realitu! 🙂😉😇 Zítra nás čeká výlet do hor k jezeru Lochnes, tak snad nebude zdejší stejnojmennná příšerka moc hladová 😇🙏👍

Zájezd do Skotska – den druhý – 25. 5. 2026
Co napsat k druhému dni? Něco se bude opakovat – po opravdu dlouuuhheeeeee plavbě trajektem Princess Seaways, kterou nám zpříjemnila výborná a „nikdy nekončící“ večeře stylem „all you can eat“ (jez dokud nepraskneš) 🤣 a nádherné výhledy na západ slunce, jsme se vylodili v přístavu anglického přístavu Newcastle.
Autobusem jsme pak vyrazili směr Skotsko. Cestou jsme se (jak severské kmeny ve starověku) doslova prošli po zbytcích Hadriánova valu.
V městečku Jedburgh jsme se potěšili pohledem na rozlehlé opatství a osvěžením lahodnou zmrzlinou. 🙂 Předposlední zastávkou byla bohatě tesaná kaple Rosslyn Chapel, známá milovníkům Dana Browna a Šifry mistra Leonarda, a ve které by se měl údajně skrývat Svatý grál. Ten jsme bohužel nenašli. 🙂
Před setkáním s hostitelskými rodinami jsme se ještě stavili u vodního výtahu Falkirku Wheel, který pomáhá lodím zdolat 24 metrů rozdílu hladin (je to opravdu výška!). 😉
Naším cílem pak byl Stirling, kde už všichni (ne)trpělivě a s napětím očekávali příjezd hostitelských rodin. 👍

Zájezd do Skotska – den první – 24. 5. 2026
V sobotu večer vyrazil druhý turnus složený z žáků 7. a 8. ročníků směr Skotsko. Po opravdu dlouuuhheeeeee úvodní cestě do Amsterdamu, během které někteří zjistili, že na toaletách na německých pumpách existují např. samosplachovací záchody a nebo že 1 euro nerovná se 1 koruna, jsme dorazili do naší první zastávky – hl. města Nizozemí, anóbrž Holandska – Amsterodamu. Prohlídka centra křížem krážem byla zpestřena vyhlídkovou plavbou na lodi, při které žáci viděli věci „již viděné“ i nové zase z jiné perspektivy 🙂 Z pochutin jsme ochutnali např. národní pokrm – hranolky, tak snad to nebylo za hranou 🤣 Teď už se pomalu chystáme na trajekt a tadá směr V. Británie 🙂