9. B

 

Třídní učitelka:
Mgr. Jana Červenková

Hýbej se zbohatni 9. A a 9. B: Za tajemstvím Husovy skály – 17. 4. 2024
V rámci druhého dílu seriálu o vydělávání díky pohybu jsme vyrazili směr řeka Blanice Husova skála. Nezastavilo nás počasí ani místy členitý a bahnitý terén a náš cíl jsme našli (i díky navigaci) na první pokus! 😊 Nechyběl proviant v podobě horkého čaje z termosky a piškotků z batohu pana učitele Študlara. Vše jsme zvládli s úsměvem a mnohdy i s písničkou na rtech!
😊 A vo tom to je! 😊

Výuka němčiny v 9. ročnících: u lékaře 😊 – 24. 3. 2024
Výuka němčiny a scénky „u lékaře“ s pláštěm, lékárničkou a základními frázemi, se kterými se již nikdo při případné návštěvě doktora neztratí.

Děváťáci vyrazili na veletrh Vzdělání a řemeslo – 3. 11. 2023
V pátek 3. 11. se obě třídy devátých ročníků zúčastnily druhého dne veletrhu Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. Kromě nepřeberného množství škol mohli budoucí středoškoláci navštívit stanoviště s praktickými ukázkami, zhlédnout ukázky zemědělské techniky, zasoutěžit si o ceny či si dát něco dobrého na zub.
Většina z váhajících s výběrem školy si po této návštěvě jistě zvolí tu správnou cestu pro svou budoucnost! 😊

Exkurze na VOŠ a SPŠ Volyně – 17. 10. 2023
V úterý 17. října navštívili naši deváťáci v rámci přípravy na budoucí povolání projektový den SPŠ a VOŠ Den s obnovitelnými zdroji. Pedagogové střední školy si pro žáky připravili bohatý program, v různých aktivitách si žáci rozšířili své znalosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie, měli možnost projít si odborná pracoviště školy, viděli na vlastní oči práci CNC strojů. V závěru programu byly představeny studijní obory a aktivity, které škola nabízí. Příští školní rok bychom možnost účasti na tomto programu opět rádi využili.

Program CEV Dřípatka – Geologie nikoho nezabije – 12.10.2023
Žáci se zúčastnili programu zaměřený na úvod do předmětu geologie, kde si na různých aktivitách zopakovali témata týkající se neživé přírody. Osvěžili si některé znalosti z matematiky, fyziky, zeměpisu i chemie. Setkali se s pojmy, se kterými se postupně blíže seznámíme v hodinách přírodopisu. Program se konal v terénu, kde jsme se přes různá stanoviště dostali až na Geologickou expozici u obůrky.

Barevné vyučování 1. a 9. ročníku – 6. 10. 2023
V pátek 6. října čekala na první a deváté ročníky naší školy velká společná aktivita – barevné vyučování. Naši benjamínci i „mazáci“, třídní učitelky a učitel, dohromady více než sto párů nohou a nožiček vyrazilo od školní budovu na začátek „tankovky“, kde pro ně byla připravena pohádková bojovka. Dvojice či malé skupinky deváťáků s prvňáčky měly za úkol najít kartičky s otázkami ze známých pohádek (Zlatovláska, Sněhurka, Karkulka…) a rozluštit tajenku.
A jelikož naše „drobota“ se teprve číst učí, bylo na jejich starších kamarádech, aby ukázali své čtenářské schopnosti a dovednosti. Stezku nakonec zvládli všichni úspěšně a mohli jsme vyrazit zpátky do školy na zasloužený oběd.
„Barevko“ bylo prospěšné pro obě strany – deváťáci poznali, že uhlídat malého a mnohdy živého „skřítka“ chce spoustu trpělivosti, šikovnosti i fyzické zdatnosti (na zpáteční cestě už někoho nosili na zádech). Prvňáčci zase jistě pochopili, že se svého „obra z devítky“ nemusí bát, že je to jejich kamarád! 😊

9. A – Exkurze Český Krumlov – Fotoateliér Seidel – 26. 9. 2023
V úterý 26. 9. 2023 vyrazily obě třídy 9. ročníků naší školy do Českého Krumlova, kde je čekal zajímavý program ve Fotoateliéru Seidel. Po prohlídce celého komplexu si vyzkoušeli vyvolat fotografie „starým způsobem“ v temné fotokomoře a třešničkou na dortu pak bylo fotografování v oděvu z přelomu 19. a 20. století. Chlapci tak dostali námořnické „uniformy“ a děvčata dlouhé sukně, halenky a kloboučky mladých slečen.
Při závěrečné prohlídce městem jsme si ještě něco řekli o krumlovské synagoze a pak vyrazili k domovu.
Celý den stál za to! 😊

Deváťáci navštívili výstavu o Mnichovu 1938 – 22. 9. 2023
Ve dnech 21. a 22. září 2023 se v prostorách Radničním sálu v budově Staré radnice v Prachaticích konala vojenská historická výstava s názvem o konci 30. let 20. století. A naši deváťáci, kteří toto téma budou za nedlouho brát v dějepise samozřejmě nemohli na komentovaných prohlídkách chybět. Provedli je pánové ve slušivých policejních, četnických i vojenských uniformách a ukázali jim dobové předměty, vybavení, zbraně. Poutavým vyprávěním navíc vše zasadili do koloritu doby, takže si žactvo mohlo udělat představu o tom, proč výstava nese zrovna název „Horké září 1938“.
Kdo měl čas, mohl se navíc v sobotu 23. září zúčastnit i rekonstrukce střetu příslušníku německého Freikorpsu a pravidelné armády s obrannými složkami československé republiky.

Deváťáci se zúčastnili běhu pro zdraví
Den po zahájení nového školního roku se naši deváťáci zapojili do akce „Běh pro zdraví“, kterou spolupořádá DDM Prachatice a ZŠ Zlatá Stezka.
Naši „mazáci“ se pěšmo přesunuli k areálu domu dětí, kde běh odstartoval a následně je čekalo „zdravotní“ kolečko kolem koupaliště Hulák. Tento „maraton“ zvládli všichni, někdo rychleji, někdo pomaleji, někdo chůzí 😊 I tak jsme udělali alespoň něco pro svou fyzickou kondici a dobrou věc! 😊

Školní rok 2022/2023

Adventní trhy u osmáků – 24. 11. 2022
Závěr listopadu se po „covidové odmlce“ opět nesl v duchu adventních trhů. Ve stánkovém prodeji nezůstaly pozadu ani osmé ročníky. A to i přesto, že jejich místa „trhovců“ zůstanou prázdná. Příprava a tvorba výrobků totiž dost drhla a vše se dalo dohromady až na poslední chvíli. Nakonec ale všechno dobře dopadlo – šikovní obchodníci nabízeli všehochuť od svícnů, přes adventní věnce až po vánoční cukroví. Odměnou jim byly nejen vydělané peníze, ale i přispění k celkově příjemné atmosféře adventních trhů na Vodňance.

Osmáci vyrazili za jádrem do JE Temelín  – 11. 10. 2022
Podzimní exkurze se nesla v duchu virtuální reality. Žáci osmých ročníků navštívili jadernou elektrárnu Temelín, resp. Informační centrum v „zámečku“. Po úvodním seznámení dostali od paní průvodkyně speciální brýle, díky kterým mohli nahlédnout i do skrytých částí elektrárny, včetně útrob chladících věží, z jejichž vrcholu se jim naskytnul dech beroucí pohled do okolí.
Krom jiného tak na vlastní oči viděli reaktor, bazén i místnost s vyhořelým palivem a „velín“, odkud se vše řídí. Ne každému byly brýle příjemné, ale zážitek to byl určitě! 😊
V druhé části programu pak mládežníci „prošmejdili“ interaktivní výstavu s funkčním modelem reaktoru a dalšími vychytávkami. Pohodový den plný poznání byl jistě přínosem! 😊

Školní rok 2021/2022

Sedmáci si povýletili na Dubovém vrchu
V pátek 17. 6. 2022 čekalo na žáky sedmých ročníků (ne)jedno překvapení. Věděli, že třídní výlet se odehraje v okolí našeho města a budou se opékat buřty. Netušili ale, že je čeká místy strmé stoupání na Dubový vrch a že si pro ně pan Matějka připravil zajímavé povídání o paraglidingu. Dubový vrch je totiž jedna ze startovacích ploch pro milovníky tohoto sportovního odvětví. Žáci se tak dozvěděli o jednotlivých částech výbavy, základech létání, mohli si vyzkoušet vysílačky i létající koberec, resp. „fusak“, ve kterém je člověk při letu zavěšen. Zároveň kladlo zvídavé žactvo dotazy typu: „A kam chodíte ve vzduchu na záchod?“ Jeden let totiž může trvat i několik hodin. Po společné fotografii jsme se pak přesunuli k ohništi Pod Dubovým vrchem, kde jsme udělali táborák a dali si něco dobrého k snědku.
Společné dopoledne jsme si užili. 🙂

Výukový program 7. B – Jídlem (ne)plýtváme – 20. 5. 2022
Žáci sedmé třídy se zúčastnili osvětového programu JÍDLEM NEPLÝTVÁME.
Vyzkoušeli si vybrat potraviny na celý týden tak, aby jim vystačily na všechny dny v týdnu. 
Poté zkoumali u jednotlivých potravin rozdíl mezi datumem „minimální trvanlivosti“ a „spotřebujte do“. Dozvěděli se také, jak se mohou uchovávat potraviny bez využití lednice nebo mrazáku.
Na závěr si žáci zkusili vytvořit svačinku, která byla nejen chutná a zdravá, ale byla také pastvou pro oči. Při výrobě samozřejmě nenechali ani jeden drobeček:)
Mgr. Lenka Štroblová

Exkurze sedmého ročníků v Českém Krumlově – 24. 9. 2021
V rámci exkurze do Českého Krumlova jsme navštívili místní regionální muzeum, kde byl pro nás připraven bohatý program. Od „okostýmované“ průvodkyně jsme se dozvěděli něco o středověkých řemeslech (mlynářství, řeznictví a bylinkářství – lékařství) a na starém kamenném mlýnu si zkusili umlít trochu mouky. Šlo to ztuha, ale zvládli jsme to.
V přízemí muzea je pak rozsáhlá výstava „Za lvem za svobodu“ o našich vojácích za 2. světové války, kde jsme měli vyčerpávající výklad a viděli nepřeberné množství exponátů – uniformy, zbraně, model bunkru (československého předválečného opevnění) s kulometem, lékařské vybavení apod.
Temná a ponurá atmosféra byla navíc umocněna nečekanou odstávkou elektrického proudu, takže jsme si museli vystačit se svitem baterek a mobilů, ZÁŽITEK! 🙂

Školní rok 2020/2021


Šesťáci v zákopech 1. světové války – 2. 6. 2021
Přesto, že je tato látka čeká až za dva roky, využili i naši nováčci na druhém stupni možnost „zakusit“ syrovost a surovost bojů prvního světového konfliktu. A i když jim to nyní možná přišlo jako zábava, časem jistě pochopí nesmyslnost válčení a ocení to, že přes všechna omezení a těžkosti žijeme alespoň tady u nás v ČR v míru.


Adaptační kurz v 6. ročnících – září 2020
Jak se lépe seznámit s novými spolužáky i systémem výuky druhého stupně (střídání vyučujících atd.)? Samozřejmě pomocí adaptačního kurzu. Kvůli současným omezením se kurz scvrkl pouze na jedno dopoledne a odpoledne, ale i tak to stálo za to.
Spousta aktivit a her se speciálním pedagogem panem Vlastimilem Ondokem a návštěva areálu lesních her! 🙂


Školní rok 2019/20

Den laskavosti v V. B – 13. 11. 2019
Na letošní den laskavosti jsme si připravili děkovné karty pro paní kuchařky a paní vedoucí školní jídelny, paní uklízečky a pana školníka.
Všem jsme poděkovali za jejich práci.
Kdo kartu vyrobil, ten ji také osobně předal určené osobě. Radost měli obdarovaní i dárci!Těšíme se do Strážnice na Mezinárodní folklorní festival
Naše třída 4. B byla vybrána, aby se zúčastnila v rámci MFF ve Strážnici přehlídky pro dětské folklorní sbory zvané Dětská Strážnice.
Na vystoupení jsme se poctivě připravovali celé jaro a secvičili jsme vystoupení s názvem Hra na konopickou. Tímto vystoupením chceme seznámit diváky s lidovou oslavou úrody obilí, lnu a konopí v našem regionu.
Dlouho jsme nevěděli, jaké budou kroje, ve kterých budeme vystupovat a v pátek jsme si je vyzkoušeli a dokonce jsme v nich i tančili pro diváky z naší školy. Byl to krásný zážitek.
Po potlesku diváků jsme získali novou chuť vystupovat a ještě se i zlepšit, protože přece budeme reprezentovat naši školu i naše město!