9. B

 

Třídní učitelka:
Mgr. Jana Červenková

Školní rok 2022/2023

Adventní trhy u osmáků – 24. 11. 2022
Závěr listopadu se po „covidové odmlce“ opět nesl v duchu adventních trhů. Ve stánkovém prodeji nezůstaly pozadu ani osmé ročníky. A to i přesto, že jejich místa „trhovců“ zůstanou prázdná. Příprava a tvorba výrobků totiž dost drhla a vše se dalo dohromady až na poslední chvíli. Nakonec ale všechno dobře dopadlo – šikovní obchodníci nabízeli všehochuť od svícnů, přes adventní věnce až po vánoční cukroví. Odměnou jim byly nejen vydělané peníze, ale i přispění k celkově příjemné atmosféře adventních trhů na Vodňance.

Osmáci vyrazili za jádrem do JE Temelín  – 11. 10. 2022
Podzimní exkurze se nesla v duchu virtuální reality. Žáci osmých ročníků navštívili jadernou elektrárnu Temelín, resp. Informační centrum v „zámečku“. Po úvodním seznámení dostali od paní průvodkyně speciální brýle, díky kterým mohli nahlédnout i do skrytých částí elektrárny, včetně útrob chladících věží, z jejichž vrcholu se jim naskytnul dech beroucí pohled do okolí.
Krom jiného tak na vlastní oči viděli reaktor, bazén i místnost s vyhořelým palivem a „velín“, odkud se vše řídí. Ne každému byly brýle příjemné, ale zážitek to byl určitě! 😊
V druhé části programu pak mládežníci „prošmejdili“ interaktivní výstavu s funkčním modelem reaktoru a dalšími vychytávkami. Pohodový den plný poznání byl jistě přínosem! 😊

Školní rok 2021/2022

Sedmáci si povýletili na Dubovém vrchu
V pátek 17. 6. 2022 čekalo na žáky sedmých ročníků (ne)jedno překvapení. Věděli, že třídní výlet se odehraje v okolí našeho města a budou se opékat buřty. Netušili ale, že je čeká místy strmé stoupání na Dubový vrch a že si pro ně pan Matějka připravil zajímavé povídání o paraglidingu. Dubový vrch je totiž jedna ze startovacích ploch pro milovníky tohoto sportovního odvětví. Žáci se tak dozvěděli o jednotlivých částech výbavy, základech létání, mohli si vyzkoušet vysílačky i létající koberec, resp. „fusak“, ve kterém je člověk při letu zavěšen. Zároveň kladlo zvídavé žactvo dotazy typu: „A kam chodíte ve vzduchu na záchod?“ Jeden let totiž může trvat i několik hodin. Po společné fotografii jsme se pak přesunuli k ohništi Pod Dubovým vrchem, kde jsme udělali táborák a dali si něco dobrého k snědku.
Společné dopoledne jsme si užili. 🙂

Výukový program 7. B – Jídlem (ne)plýtváme – 20. 5. 2022
Žáci sedmé třídy se zúčastnili osvětového programu JÍDLEM NEPLÝTVÁME.
Vyzkoušeli si vybrat potraviny na celý týden tak, aby jim vystačily na všechny dny v týdnu. 
Poté zkoumali u jednotlivých potravin rozdíl mezi datumem „minimální trvanlivosti“ a „spotřebujte do“. Dozvěděli se také, jak se mohou uchovávat potraviny bez využití lednice nebo mrazáku.
Na závěr si žáci zkusili vytvořit svačinku, která byla nejen chutná a zdravá, ale byla také pastvou pro oči. Při výrobě samozřejmě nenechali ani jeden drobeček:)
Mgr. Lenka Štroblová

Exkurze sedmého ročníků v Českém Krumlově – 24. 9. 2021
V rámci exkurze do Českého Krumlova jsme navštívili místní regionální muzeum, kde byl pro nás připraven bohatý program. Od „okostýmované“ průvodkyně jsme se dozvěděli něco o středověkých řemeslech (mlynářství, řeznictví a bylinkářství – lékařství) a na starém kamenném mlýnu si zkusili umlít trochu mouky. Šlo to ztuha, ale zvládli jsme to.
V přízemí muzea je pak rozsáhlá výstava „Za lvem za svobodu“ o našich vojácích za 2. světové války, kde jsme měli vyčerpávající výklad a viděli nepřeberné množství exponátů – uniformy, zbraně, model bunkru (československého předválečného opevnění) s kulometem, lékařské vybavení apod.
Temná a ponurá atmosféra byla navíc umocněna nečekanou odstávkou elektrického proudu, takže jsme si museli vystačit se svitem baterek a mobilů, ZÁŽITEK! 🙂

Školní rok 2020/2021


Šesťáci v zákopech 1. světové války – 2. 6. 2021
Přesto, že je tato látka čeká až za dva roky, využili i naši nováčci na druhém stupni možnost „zakusit“ syrovost a surovost bojů prvního světového konfliktu. A i když jim to nyní možná přišlo jako zábava, časem jistě pochopí nesmyslnost válčení a ocení to, že přes všechna omezení a těžkosti žijeme alespoň tady u nás v ČR v míru.


Adaptační kurz v 6. ročnících – září 2020
Jak se lépe seznámit s novými spolužáky i systémem výuky druhého stupně (střídání vyučujících atd.)? Samozřejmě pomocí adaptačního kurzu. Kvůli současným omezením se kurz scvrkl pouze na jedno dopoledne a odpoledne, ale i tak to stálo za to.
Spousta aktivit a her se speciálním pedagogem panem Vlastimilem Ondokem a návštěva areálu lesních her! 🙂


Školní rok 2019/20

Den laskavosti v V. B – 13. 11. 2019
Na letošní den laskavosti jsme si připravili děkovné karty pro paní kuchařky a paní vedoucí školní jídelny, paní uklízečky a pana školníka.
Všem jsme poděkovali za jejich práci.
Kdo kartu vyrobil, ten ji také osobně předal určené osobě. Radost měli obdarovaní i dárci!Těšíme se do Strážnice na Mezinárodní folklorní festival
Naše třída 4. B byla vybrána, aby se zúčastnila v rámci MFF ve Strážnici přehlídky pro dětské folklorní sbory zvané Dětská Strážnice.
Na vystoupení jsme se poctivě připravovali celé jaro a secvičili jsme vystoupení s názvem Hra na konopickou. Tímto vystoupením chceme seznámit diváky s lidovou oslavou úrody obilí, lnu a konopí v našem regionu.
Dlouho jsme nevěděli, jaké budou kroje, ve kterých budeme vystupovat a v pátek jsme si je vyzkoušeli a dokonce jsme v nich i tančili pro diváky z naší školy. Byl to krásný zážitek.
Po potlesku diváků jsme získali novou chuť vystupovat a ještě se i zlepšit, protože přece budeme reprezentovat naši školu i naše město!