9. A

 

Třídní učitel:
Mgr. Pavel Študlar

Hýbej se zbohatni 9. A a 9. B: Za tajemstvím Husovy skály – 17. 4. 2024
V rámci druhého dílu seriálu o vydělávání díky pohybu jsme vyrazili směr řeka Blanice Husova skála. Nezastavilo nás počasí ani místy členitý a bahnitý terén a náš cíl jsme našli (i díky navigaci) na první pokus! 😊 Nechyběl proviant v podobě horkého čaje z termosky a piškotků z batohu pana učitele Študlara. Vše jsme zvládli s úsměvem a mnohdy i s písničkou na rtech!
😊 A vo tom to je! 😊

Unboxing mikin v 9. A – 5. 4. 2024
Pátek 5. 4. 2024: Po nekonečně dlouhém téměř půlročním čekání se žáci 9. A konečně dočkali vytoužených mikin! A byla to velká sláva! 😉

 

9. A uklízela „Česko“ – 27. 3. 2024
Ve středu 27. 3. v rámci týdne úklidu okolí školy „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ žáci 9. A „vycídili“ prostor u Komerční banky, kde na piedestalu stávala socha našeho prvního komunistického prezidenta (žáci by určitě věděli 😊 V odpadkových pytlích se octla pestrá směsice lahví, obalů od potravin i „vajglů“ (nedopalků od cigaret). Při rojnici na přilehlé louce se dokonce podařilo nalézt kreditní kartu, kterou jsme odevzdali na městskou policii.
Dobrý skutek dokonán, ale obáváme se, že další den bychom na stejné místo mohli vyrazit znovu. Je to jako úklid „Augiášových chlévů“…

Výuka němčiny v 9. ročnících: u lékaře 😊 – 24. 3. 2024
Výuka němčiny a scénky „u lékaře“ s pláštěm, lékárničkou a základními frázemi, se kterými se již nikdo při případné návštěvě doktora neztratí.á

(Před)vánoční den v 9. A – 22. 12. 2023
Poslední školní den letošního školního roku čekala na žáky 9. ročníků spousta činností. První hodinu jsme věnovali dějepravě a látce z 2. světové války. Poté čtyři z nás vyrazili pomáhat do školní jídelny, kde servírovali slavnostní oběd pro své mladší spolužáky. My ostatní jsme pečlivě a bedlivě pracovali na svých absolventských pracích v počítačové učebně.
Nakonec jsme se všichni sešli u slavnostní tabule a užili si společné chvíle u výborného oběda! 😊

Děváťáci vyrazili na veletrh Vzdělání a řemeslo – 3. 11. 2023
V pátek 3. 11. se obě třídy devátých ročníků zúčastnily druhého dne veletrhu Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. Kromě nepřeberného množství škol mohli budoucí středoškoláci navštívit stanoviště s praktickými ukázkami, zhlédnout ukázky zemědělské techniky, zasoutěžit si o ceny či si dát něco dobrého na zub.
Většina z váhajících s výběrem školy si po této návštěvě jistě zvolí tu správnou cestu pro svou budoucnost! 😊

Exkurze na VOŠ a SPŠ Volyně – 17. 10. 2023
V úterý 17. října navštívili naši deváťáci v rámci přípravy na budoucí povolání projektový den SPŠ a VOŠ Den s obnovitelnými zdroji. Pedagogové střední školy si pro žáky připravili bohatý program, v různých aktivitách si žáci rozšířili své znalosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie, měli možnost projít si odborná pracoviště školy, viděli na vlastní oči práci CNC strojů. V závěru programu byly představeny studijní obory a aktivity, které škola nabízí. Příští školní rok bychom možnost účasti na tomto programu opět rádi využili.

Program CEV Dřípatka – Geologie nikoho nezabije – 12. 10. 2023
Žáci se zúčastnili programu zaměřený na úvod do předmětu geologie, kde si na různých aktivitách zopakovali témata týkající se neživé přírody. Osvěžili si některé znalosti z matematiky, fyziky, zeměpisu i chemie. Setkali se s pojmy, se kterými se postupně blíže seznámíme v hodinách přírodopisu. Program se konal v terénu, kde jsme se přes různá stanoviště dostali až na Geologickou expozici u obůrky.

Barevné vyučování 1. a 9. ročníku – 6. 10. 2023
V pátek 6. října čekala na první a deváté ročníky naší školy velká společná aktivita – barevné vyučování. Naši benjamínci i „mazáci“, třídní učitelky a učitel, dohromady více než sto párů nohou a nožiček vyrazilo od školní budovu na začátek „tankovky“, kde pro ně byla připravena pohádková bojovka. Dvojice či malé skupinky deváťáků s prvňáčky měly za úkol najít kartičky s otázkami ze známých pohádek (Zlatovláska, Sněhurka, Karkulka…) a rozluštit tajenku.
A jelikož naše „drobota“ se teprve číst učí, bylo na jejich starších kamarádech, aby ukázali své čtenářské schopnosti a dovednosti. Stezku nakonec zvládli všichni úspěšně a mohli jsme vyrazit zpátky do školy na zasloužený oběd.
„Barevko“ bylo prospěšné pro obě strany – deváťáci poznali, že uhlídat malého a mnohdy živého „skřítka“ chce spoustu trpělivosti, šikovnosti i fyzické zdatnosti (na zpáteční cestě už někoho nosili na zádech). Prvňáčci zase jistě pochopili, že se svého „obra z devítky“ nemusí bát, že je to jejich kamarád! 😊

9. A – Exkurze Český Krumlov – Fotoateliér Seidel – 26. 9. 2023
V úterý 26. 9. 2023 vyrazily obě třídy 9. ročníků naší školy do Českého Krumlova, kde je čekal zajímavý program ve Fotoateliéru Seidel. Po prohlídce celého komplexu si vyzkoušeli vyvolat fotografie „starým způsobem“ v temné fotokomoře a třešničkou na dortu pak bylo fotografování v oděvu z přelomu 19. a 20. století. Chlapci tak dostali námořnické „uniformy“ a děvčata dlouhé sukně, halenky a kloboučky mladých slečen.
Při závěrečné prohlídce městem jsme si ještě něco řekli o krumlovské synagoze a pak vyrazili k domovu.
Celý den stál za to! 😊

Deváťáci navštívili výstavu o Mnichovu 1938 – 21. 9. 2023
Ve dnech 21. a 22. září 2023 se v prostorách Radničním sálu v budově Staré radnice v Prachaticích konala vojenská historická výstava s názvem o konci 30. let 20. století. A naši deváťáci, kteří toto téma budou za nedlouho brát v dějepise samozřejmě nemohli na komentovaných prohlídkách chybět. Provedli je pánové ve slušivých policejních, četnických i vojenských uniformách a ukázali jim dobové předměty, vybavení, zbraně. Poutavým vyprávěním navíc vše zasadili do koloritu doby, takže si žactvo mohlo udělat představu o tom, proč výstava nese zrovna název „Horké září 1938“.
Kdo měl čas, mohl se navíc v sobotu 23. září zúčastnit i rekonstrukce střetu příslušníku německého Freikorpsu a pravidelné armády s obrannými složkami československé republiky.

Deváťáci se zúčastnili běhu pro zdraví
Den po zahájení nového školního roku se naši deváťáci zapojili do akce „Běh pro zdraví“, kterou spolupořádá DDM Prachatice a ZŠ Zlatá Stezka.
Naši „mazáci“ se pěšmo přesunuli k areálu domu dětí, kde běh odstartoval a následně je čekalo „zdravotní“ kolečko kolem koupaliště Hulák. Tento „maraton“ zvládli všichni, někdo rychleji, někdo pomaleji, někdo chůzí 😊 I tak jsme udělali alespoň něco pro svou fyzickou kondici a dobrou věc! 😊

Školní rok 2022/2023

Projekt k 30. výročí vzniku ČR očima 8. A – 21. 4. 2023
V pátek 21. 4. 2023 si celý druhý stupeň připomínal kulatiny naší samostatné republiky (vznik 1. 1. 1993). Jednotlivé třídy (ročníky) připravily pro své spolužáky stanoviště s aktivitami a úkoly, které „návštěvníci“ absolvovali a plnili. V naší třídě jsme připravili stanoviště k jubileu vítězství našich hokejistů na ZOH v Naganu 1998. Zbytek osmáků se pak vydal do dalších učeben vstříc novým zážitkům! 😊

Recyklohraní v 8. A – 13. 2. 2023
Osmáci se zapojili do další výzvy recyklohraní. Jejich cílem bylo „najít“ elektrosaura a plnit úkoly spojené se starými domácími spotřebiči 😊

Preventivní program „Ruku v ruce“ – 25. 11. 2022
V pátek 25. listopadu si organizace PORTUS připravila pro osmé ročníky preventivní program nazvaný „Ruku v ruce“. Ten byl zaměřen na třídní kolektiv, zlepšení komunikace a vůbec spolupráce. V prvním části žáci sdělili, co se jim na třídě líbí a co nikoliv. Jaké chování jim obecně vyhovuje a jaké ne. Pomocí dotazníku pak měli zjistit něco více o svých spolužácích.
V „pohybové“ části programu, pak pomocí aktivit „čísla“ a lidská pyramida si měli ověřit, jak dobře jsou schopní (a ochotní) spolupracovat a domluvit se.
Na závěr pak dostal každý na záda prázdný papír a od každého spolužáka jednu věc, vlastnost či charakteristický rys, který si na něm dotyčný cení a váží. Tento „tajný dokument“ pak směli všichni otevřít a přečíst až tentýž den v 15. hodin.
Program měl určitě smysl a žáci si jej užili.

Adventní trhy u osmáků – 24. 11. 2022
Závěr listopadu se po „covidové odmlce“ opět nesl v duchu adventních trhů. Ve stánkovém prodeji nezůstaly pozadu ani osmé ročníky. A to i přesto, že jejich místa „trhovců“ zůstanou prázdná. Příprava a tvorba výrobků totiž dost drhla a vše se dalo dohromady až na poslední chvíli. Nakonec ale všechno dobře dopadlo – šikovní obchodníci nabízeli všehochuť od svícnů, přes adventní věnce až po vánoční cukroví. Odměnou jim byly nejen vydělané peníze, ale i přispění k celkově příjemné atmosféře adventních trhů na Vodňance.

Osmáci vyrazili za jádrem do JE Temelín  – 11. 10. 2022
Podzimní exkurze se nesla v duchu virtuální reality. Žáci osmých ročníků navštívili jadernou elektrárnu Temelín, resp. Informační centrum v „zámečku“. Po úvodním seznámení dostali od paní průvodkyně speciální brýle, díky kterým mohli nahlédnout i do skrytých částí elektrárny, včetně útrob chladících věží, z jejichž vrcholu se jim naskytnul dech beroucí pohled do okolí.
Krom jiného tak na vlastní oči viděli reaktor, bazén i místnost s vyhořelým palivem a „velín“, odkud se vše řídí. Ne každému byly brýle příjemné, ale zážitek to byl určitě! 😊
V druhé části programu pak mládežníci „prošmejdili“ interaktivní výstavu s funkčním modelem reaktoru a dalšími vychytávkami. Pohodový den plný poznání byl jistě přínosem! 😊

Školní rok 2021/2022

Sedmáci si povýletili na Dubovém vrchu
V pátek 17. 6. 2022 čekalo na žáky sedmých ročníků (ne)jedno překvapení. Věděli, že třídní výlet se odehraje v okolí našeho města a budou se opékat buřty. Netušili ale, že je čeká místy strmé stoupání na Dubový vrch a že si pro ně pan Matějka připravil zajímavé povídání o paraglidingu. Dubový vrch je totiž jedna ze startovacích ploch pro milovníky tohoto sportovního odvětví. Žáci se tak dozvěděli o jednotlivých částech výbavy, základech létání, mohli si vyzkoušet vysílačky i létající koberec, resp. „fusak“, ve kterém je člověk při letu zavěšen. Zároveň kladlo zvídavé žactvo dotazy typu: „A kam chodíte ve vzduchu na záchod?“ Jeden let totiž může trvat i několik hodin. Po společné fotografii jsme se pak přesunuli k ohništi Pod Dubovým vrchem, kde jsme udělali táborák a dali si něco dobrého k snědku.
Společné dopoledne jsme si užili. 🙂

Preventivní program – Třida jako kolektiv – 19. 1. 2022
Ve středu dorazily do 7. A dvě „preventistky“ z agentury „DO SVĚTA“ s programem zaměřeným na (spolu)práci s kolektivem. Po úvodní seznamovací hodině, čekal na „sedmáky“ nelehký úkol – v naprosté tichosti se jen pomocí židlí přesunout od zadní stěny třídy až do bezpečí na chodbu. Jejich záchrannou misi jim však komplikovali „akustoidi“, kteří při jim větším hluku či neobsazení nějaké židličky tento kus nábytku odebrali. Nakonec se však dílo podařilo a všichni dostali na „základnu“ 🙂 „Židličkování“ pak spočívalo v zamezení přístupu jedné z Kaček (obě dvě „světačky“ se jmenovaly Kateřina) na jedinou volnou židli. Třída si tak musela zvolit jasnou strategii a podle ní postupovat. Celý program byl moc povedený a žáci by v něm nejraději pokračovali celý den! 🙂

Vánoční besídka – 22. 12. 2021
Poslední den před vánočními prázdninami byl plný hudby, zpěvu a dárků 🙂

Spaní ve škole – 16. 12. 2021
Děvčata a chlapci ze 7. A přespali v předvánočním čase v naší škole. Čekala na ně stezka odvahy, hra na schovávanou a různé sportovní aktivity. A samozřejmě pizza 🙂

Exkurze sedmého ročníků v Českém Krumlově – 24. 9. 2021
V rámci exkurze do Českého Krumlova jsme navštívili místní regionální muzeum, kde byl pro nás připraven bohatý program. Od „okostýmované“ průvodkyně jsme se dozvěděli něco o středověkých řemeslech (mlynářství, řeznictví a bylinkářství – lékařství) a na starém kamenném mlýnu si zkusili umlít trochu mouky. Šlo to ztuha, ale zvládli jsme to.
V přízemí muzea je pak rozsáhlá výstava „Za lvem za svobodu“ o našich vojácích za 2. světové války, kde jsme měli vyčerpávající výklad a viděli nepřeberné množství exponátů – uniformy, zbraně, model bunkru (československého předválečného opevnění) s kulometem, lékařské vybavení apod.
Temná a ponurá atmosféra byla navíc umocněna nečekanou odstávkou elektrického proudu, takže jsme si museli vystačit se svitem baterek a mobilů, ZÁŽITEK! 🙂

Sedmáci vyrazili uklidit „Česko“ – no jen okolí školy 🙂 – 14. 9. 2021
Vydali jsme se uklidit okolí školy – travnatý prostor kolem „jednoty“. Rozdělili jsme se na dvě půlky a každá uklízela z jedné strany obchodu. Měli jsme dva pytle, oba dva byly poloplné (a nebo poloprázdné 🙂

Školní rok 2020/2021


Šesťáci v zákopech 1. světové války – 2. 6. 2021 Přesto, že je tato látka čeká až za dva roky, využili i naši nováčci na druhém stupni možnost „zakusit“ syrovost a surovost bojů prvního světového konfliktu. A i když jim to nyní možná přišlo jako zábava, časem jistě pochopí nesmyslnost válčení a ocení to, že přes všechna omezení a těžkosti žijeme alespoň tady u nás v ČR v míru.


Mléčné výrobky u šesťáků: Žáci 6. A si nenechali ujít příležitost ochutnat mléčné výrobky. A moc si pochutnali.


První společné Vánoce 6. A – 18. 12. 2020 🙂 Pro nové žáky i třídního učitele Pavla Študlara byla letošní vánoční besídka první společnou v novém kolektivu. A moc se povedla. Děti obstaraly stromek i vánoční ozdoby a navzájem se obdarovaly milými dárky. Nechyběl slavnostní proslov, hra na klavír ani závěrečný slavnostní oběd ve školní jídelně. Celá 6. A přeje všem lidem dobré vůle krásné a hlavně klidné Vánoce! 🙂


Rozdávání ochranných štítů – 24. 9. 2020 I neveselá doba se dá pojmout s humorem – děti dostaly dárek v podobě štítů a měly z toho neotřelý zážitek. 🙂


Běh olympijského dne – 19. 9. 2020 Také 6. A se účastnila štafetového olympijského běhu.


Adaptační kurz v 6. ročnících – září 2020 Jak se lépe seznámit s novými spolužáky i systémem výuky druhého stupně (střídání vyučujících atd.)? Samozřejmě pomocí adaptačního kurzu. Kvůli současným omezením se kurz scvrkl pouze na jedno dopoledne a odpoledne, ale i tak to stálo za to. Spousta aktivit a her se speciálním pedagogem panem Vlastimilem Ondokem a návštěva areálu lesních her! 🙂


Školní rok 2019/20

Jak jsme prožili předvánoční dopoledne – 20. 12. 2019 Paní učitelka vyhlásila soutěž na nepečené cukroví. Vyráběli jsme různé druhy př: Rafaello, Rumové kuličky, Vosí hnízda….. Nakonec porota vybrala nejlepší pekaře a byli jsme náležitě ohodnoceni. Poté jsme si rozdali dárečky a něco jsme dostali i od paní učitelky. Společná trička a vaky. Následoval slavnostní oběd. Byla mňamka – řízek s kaší.Proč chodí Mikuláš a čert? Byl jednou jeden chlapeček a ten se jmenoval Mikuláš. Bydlí v malé vesnici s maminou, tatínkem a sestřičkou Anetkou. Anetka je hodná jako andílek, ale zato Mikuláš, ten zlobí jako čert. Dělal jednu lumpárnu za druhou. Byl nejzlobivějším z celé vesnice. To je divné. Sourozenci a tak odlišní. „Takhle to dál nejde!“ rozhodla maminka. Zlobivý jako čert, hodná jako anděl a jmenuje se Mikuláš. Od teď v téhle vesnici bude od domu k domu chodit Mikuláš, čert a anděl. Hodné děti dostanou dobroty a zlobivé brambory. Od tohoto dne vždy 5.12 večer chodí ve vesnici po rodinách čert, Mikuláš a anděl.


Exkurze do planetária a Holašovic – 12. 11. 2019 Sešli jsme se všichni na autobusovém nádraží a odjeli do Českých Budějovic. Jako první jsme měli rozchod na náměstí. Mají tam krásnou Samsonovu kašnu. Našli jsme bludný kámen a zjistili, že když na něj po desáté hodině večerní stoupneme, budeme do rána bloudit v uličkách. Poté jsme zamířili do Planetária. Tam jsme viděli moc hezký film, při kterém nám paní povídala o jednotlivých planetách. Přešli jsme do Planetária, kde jsme pozorovali umělou hvězdnou oblohu a poznávali souhvězdí. Po vesmírem nabytém programu jsme jeli do Holašovic. Tam jsme si prohlédli barokní domy. Na jednom jsme našli chybu v římském čísle. Vyfotili jsme se u rybníka s vodníkem, koupili něco na památku v info centru a plní zážitků jeli domů.


Den laskavosti v 5. A Na Den laskavosti, jsme se rozhodli pomoci při vydávání školních svačinek. Nalévali jsme pití, roznášeli talíře a jídlo, kontrolovali děti zda mají svačinu přihlášenou a vybírali peníze, pokud si někdo přišel svačinu koupit. Moc nás to bavilo a snad měla i pani Novákováradost za pomoc.


Projektové vyučování – 30 let od Sametové revoluce – 25. 10. 2019 Dnešní den jsme začali oblékáním siluety člověka do retro oblečení. Vymýšleli jsme si různé tance na písničku Decibely lásky. Poté jsme si tance předvedli a obodovali. Přišla za námi i třída 3.C a ukázali jsme si vzájemně své tance. Dnešní den byl speciální a každý si ho užil.