5. A

 

Třídní učitelka:
Mgr. Dagmar Hudeck

Školní rok 2022/2023

Lyžařský výcvik 4. ročníku - 6. - 10. 2. 2023

Školní rok 2021/2022

Plavecký výcvik 3. A – 3. 2. 2022
Po dlouhém čekání se třeťáci opět dočkali a mohli vyrazit do plaveckého bazénu v Prachaticích. Trenéři si je rozdělili do třech družstev a všichni si mohli začít zlepšovat svoji plaveckou techniku.
Po deseti lekcích si děti odnesly domů velmi pěkné plavecké vysvědčení.

Deskové hry v 3. A – 31. 1. 2022
Předávání vysvědčení, jsme si ve 3.A zpestřili hraním deskových her.

Exkurze do Boubínského pralesa 13. 10. 2021
Ve středu 13. 10. jsme se navzdory počasí vypravili do Boubínského pralesa. Venkovní teplota se blížila k nule, tak jsme se rozhodli rychlou chůzí zahřát svá prokřehlá těla a dojít až k jezírku a ještě výše podél jádra pralesa po naučné stezce. Cestou jsme pozorovali stromy, jak žijí, umírají a vedle nich vyrůstají nové. Živočichy jsme bohužel žádné nezahlédli.
Na zpáteční cestě jsme chtěli navštívit infocentrum v Idině pile, ale bohužel v říjnu už mají zavřeno. O historii Boubínského pralesa a o plavení dřeva z Boubínského jezírka, jsme žákům vyprávěly na zpáteční cestě v autobuse. Ten nás stihl na oběd dovést do školy a druhý den jsme zapsali naše zážitky z exkurze do sešitů.

Michálková, Hudeck

Naše první olympiáda – 27. 9. 2021
Přestože už jsme ve třetím ročníku, tak jsme mohli poprvé bojovat o medaile
ve třech atletických disciplínách – 50m běh, skok daleký a hod kriketovým míčkem. Všichni jsme podali maximální výkony a zaslouženě jsme získali 13 medailí. Měli jsme i skvělou podporu našich spolužáků na tribuně a na některé z nás se přišli podívat i naši rodiče. Už teď se těšíme na další sportovní klání.

Školní rok 2020/2021
Den dětí na Dřípatce – 4. 6. 2021 Děkujeme za krásně připravený program pro naše žáky. Mohli si pochovat ježky, morčata a dokonce ti stateční, si dali za krk i hada. Během jedné hodiny se dozvěděli zajímavé informace o včelkách a stihli si i zasoutěžit.

Projektové vyučování – 1. sv. válka – 4. 6. 2021 U příležitosti mezinárodního dne dětí byla v jedné z učeben nové půdní vestavby otevřena výstava o první světové válce (1914 – 1918). Pomocí žíněnek, švédských beden, kartonových krabic a dalších nezbytných propriet (atrapa ostnatého drátu, plastové makety zbraní, modernější model plynové masky) vznikl malý model zákopu se stanovišti, kde žáci plní různorodé úkoly, díky kterým se dozví alespoň něco málo o historii a okolnostech konfliktu, jenž měl být kvůli své hrůzostrašnosti podle slov amerického prezidenta W. Wilsona „Válkou, která ukončí všechny války.“ Největším lákadlem je pak jistě možnost vyzkoušet si na improvizované střelnici airsoftové repliky (na kuličky) pušky a pistole Mauser. I přes možná místy zábavnou formu má výstava za cíl upozornit na krutost a nesmyslnost válčení.


Žernovice – putování za zvířátky 30. 4. jsme byli pozváni k Beranům do Žernovic. Rodiče Markétky si pro nás připravili báječný program se zvířátky, dokonce jsme si procvičili matematiku, k obědu upekli vuřty a na závěr nás čekala sladká odměna – perník s marcipánovým beránkem. Všem se nám výlet líbil a cestu zpět pěšky jsme zvládli hravě. Beranům moc děkujeme. 2. A
První den jarních prázdnin – 8. 2. 2021 Přání, aby napadl sníh se nám splnilo a mohli jsme si první den prázdnin pořádně užít. Sešli jsme se ráno v 9 hodin u školní družiny, naložili jsme boby a vidlice na vuřty do auta paní učitelky a šli jsme si připravit třídu. Na louce pod tankovkou nám to jezdilo opravdu výborně. Nejdále dojela paní vychovatelka na sáňkách. Dokonce jsme uprostřed louky pod stromem našli ukrytý poklad. To už jsme ale z dálky viděli hořet oheň a cítili vůni vuřtů. Oběd byl vynikající a u ohně jsme se i hezky zahřáli. Jako bonus jsme mohli pomalovat barvami do sněhu paní učitelce celou zahradu, aby měla dobrou náladu až se podívá o prázdninách z okna. Po návratu do školy jsme se uvelebili v připravených pelíšcích, naplnili si kornouty popcornem a sledovali film „Na pytlácké stezce“. Někdo z nás i usnul únavou. V 15. hodin si už pro nás přišli rodiče a mohli jsme jim vyprávět naše zážitky.


Návštěva „OBŮRKY“u Feferských rybníků – 28. 1. 2021 Ukončení 1. pololetí jsme se rozhodli oslavit výletem na Obůrku. Ani pravé zimní počasí nás neodradilo a s batůžky plných dobrot pro zvířátka jsme stoupali nad Prachatice. Tam nás už očekával dědeček Lucinky Suché, který nás provedl po areálu a ukázal všechna živá i vycpaná zvířátka. Nejvíce se nám líbilo krmení divokých prasat a pozorování muflonů a daňků. Cesta zpět už byla z kopce a vynikající oběd ve školní jídelně jsme si právem zasloužili.
Školní rok 2019/2020
Plavecký kurz 10 lekcí plaveckého kurzu máme za sebou. Naučili jsme se plavat, potápět, skákat do vody a někteří si svůj plavecký styl jen zdokonalili. Náramně jsme si to užili a na závěr jsme všichni získali krásné mokré vysvědčení.ŠD bruslí s prvňáčky – 23. 11. 2019 Dne 23. 11. jsme v rámci školní družiny vyjeli s prvňáčky na zimní stadion ve Vimperku. Kde jsme si pod vedením pana trenéra Willmana mohli vyzkoušet, jak se co nejrychleji zvednout z ledu a další různé jednoduché bruslařské techniky. Žáci byli od pana trenéra pochváleni a dostali sladkou odměnu. Dětem se výlet velice líbil a nejraději by si ho co nejdříve zopakovaly. Tato akce byla financována v rámci šablon pro školní družinu.


Adventní čas v 1. A I u nás ve třídě nadešel překrásný čas plný očekávání. Všichni jsme se těšili na naše první adventní trhy, které se každý rok konají ve škole. V hodinách pracovní výchovy jsme vytvořili krásné ozdoby, přáníčka a také peněženky, které jsme za sladkou pusinku darovali našim nejbližším. Děkujeme našim rodičům a prarodičům, že nám pomohli a do stánku vyrobili nebo upekli krásné a voňavé výrobky. Ve čtvrtek 28. 11. jsme ve stánku „U ANDÍLKŮ“ prodávali a moc se nám to líbilo. Matematiku trénujeme každý den, ale nad naší pokladnou raději drželi ochrannou ruku kamarádi z deváté třídy. Prodali jsme skoro vše a těšíme se, až nás paní učitelka pozve na zmrzlinu nebo pro nás připraví jiné překvapení. 5. 12. k nám do třídy přijde Mikuláš a možná už někomu povolí psát perem. Hurá. Během celého prosince si budeme povídat o vánočních svátcích a zvycích a rozloučíme se slavnostním obědem a předáváním malých dárečků pro naše kamarády. 🙂


Den laskavosti v 1. A a v 1. B 13. 11. 2019 proběhl u nás ve škole Den laskavosti. Každá třída si vymyslela svůj způsob, jak být v tento den co nejlaskavější. U nás, v 1. B a v 1. A, jsme se rozhodli, že uděláme laskavost našim čtyřnohým studeným čumáčkům, kteří zůstali člověkem opuštěni a smutni. Ne, že bychom nechtěli udělat radost dvounohým studeným čumáčkům, ale usoudili jsme, že ti se o sebe postarají vesměs sami. Nasbírali jsme pro pejsky všechno možné. Konzervy, granulky, piškoty, deky, pelíšky, dobroty a další věci, které jim, dle našeho soudu, vykouzlí úsměv na tlamičce a odvezeme jim to do záchytných kotců v Prachaticích. Děkujeme všem dětem a jejich rodičům, že nás podpořili a poslali toho pro chlupáče opravdu hodně.


Projektové vyučování – 25. 10. 2019 Nadešel den D, na který jsme se všichni moc těšili. Já jsem si zavzpomínala na své dětství a přiblížila jsem svým žáčkům dobu, kdy jsem si hrála stejně jako oni dnes. Děkuji všem rodičům a prarodičům za zapůjčení hraček a her z jejich sbírek. Děti si mohly na deseti stanovištích pohrát s hračkami, vyzkoušely si jednoduché staré hry, zahrály si loutkové divadlo a poslouchaly oblíbené pohádky z mého dětství. Venku na školním hřišti jsme bojovali v čáře, abychom získali co nejvíce céček. Někteří si zaskákali panáka, gumu a učili se školku s míčem. Celé dopoledne uběhlo tak rychle, že i obrázek nejhezčí hračky jsme skoro nestihli namalovat. Věřím, že se žáčkům moje vyprávění i celý program líbil. Dagmar Hudeck, třídní učitelkaSeznamovací výlet 1. a 9. ročníků na „Matýskovu stezku“ do Zbytin – 19. 9. 2019 Bylo, nebylo, za devatero horami a devatero potoky leží obec Zbytiny, ve které se nachází známá Matýskova stezka. Tuto krásnou destinaci si pro svou společnou akci vybraly první a deváté ročníky ZŠ Prachatice Vodňanská. Hned z několika pohledů to byla velká premiéra. V minulých letech totiž nejmladší a nejstarší žáci naší „základky“ vyráželi na Libín, letos poprvé jsme zvolili cestu vlakem. To byl pro některé také nový zážitek. Ale hlavně první společná akce „nováčků“ a „mazáků“ v tomto školním roce, další by měly následovat a vyvrcholením budou společná vystoupení na akademii v závěru školního roku. Po rozebrání dvojic i větších partiček a cestě vlakem jsme na Matýskově stezce plnili úkoly, jako stavění „čertovy skalky“, sběr bylinek nebo hledání razítek a jejich otisk do pracovního listu. Deváťáci trpělivě opatrovali své „svěřence“ a v případě nouze jim poskytli i kus svého oblečení, aby „lesní skřítkové“ nezmrzli (nebylo úplně teplo). O svačinové pauze hráli hry či vyměňovali pamlsky. Při zpáteční cestě na nádraží někteří nesli „uzlíček únavy“ na zádech, načež vypadali, že by sami potřebovali „odvoz“. Všichni jsme si užili krásný den a už se těšíme, až společně podnikneme něco dalšího. Mgr. Pavel Študlar, třídní učitel 9.B
Naše první zvonění – 6. 9. 2019 Náš první školní den 2. 9. nám nepřálo počasí a nemohli jsme rodičům ukázat, jak si zazvoníme na školní zvon. Paní ředitelka nám však slíbila, že o to nepřijdeme. Naše přání nám paní učitelka splnila ve čtvrtek a bylo to fajn.
Zde Vložte Text Nadpisu