4. A

 

Třídní učitelka:
Mgr. Lenka Doležalová

Školní rok 2022/2023

Školní rok 2021/2022

Letní tábor Klápa – den první – 11. 7. 2022
První den se povedl. Po ubytování se děti rozdělily do skupin, skládaly puzzle, večerníčkovou čepici se svým obličejem a jménem. Pak se hrála Vesmírná hra v lese a sportovalo se. Jídlo dětem chutná, líbí se jim moc.

T-Mobile Olympijský den – 22. 6. 2022
Hned po osmé hodině se děti při své hodině TV rozeběhly kolem školy v rámci T – mobile běhu olympijského dne. Pak se odehrála měřená štafeta deseti nejrychlejších žáků a žákyň třídy. Počasí přálo, bylo 17 stupňů, slunečno.

Školní výlet do Areálu lesních her – 20. 6. 2022
Hned krátce po osmé jsme odešli na vlakové nádraží, odkud jsme se svezli vláčkem na Lázně svaté Markéty. Odtud jsme vystoupali k Areálu lesních her. Zde jsme se poučili o chování v areálu a vyzkoušeli si všechna stanoviště. Bavilo nás to moc. Kolem jedenácté hodiny nám zábavu přerušila bouřka, před níž jsme se byli nuceni schovat ve firmě Leitz. Pak jsme se přesunuli zpět do školy, vybarvili si obrázek, napsali několik vět o dnešním výletě a odešli na oběd. Ještě nám zbyla chvilka na povídání o zážitcích a zhodnocení celého výletu.

Vystoupení s flétničkami – 21. 6. 2022 
V parku Hospice se krátce po třinácté hodině rozezněly sólové i sborové písně, básně a hra na flétničky dětí z Přípravného zpěvu – zpíváme s flétničkou pod vedením Mgr. Aleny Bískové. Pro klienty i rodiče byl určen letní koncertík pod širým nebem. Krásné počasí a velký potlesk byl odměnou za celoroční práci.

Sportovní den Pojď si vybrat, co tě baví – 6. 6. 2022 
V areálu Tatranu a koupaliště Hulák si děti během tří hodin vyzkoušely různé sporty na vlastní kůži. Viděly členy oddílů při tréninku, poznaly zajímavé tréninkové metody a osobnosti. Do všeho šly s chutí a užily si karate, volejbal, veslování, hokejbal i discgolf.

Den dětí – 1. 6. 2022 
Dnešní den jsme si vyhradili na oslavu svátku dětí. Ráno jsme si užili koncert cimbálové kapely RÉVA ze Zlína, pak jsme výtvarničili křídového šnečka a další dvě hodiny nás čekala tělesná výchova na dětském hřišti. Den se povedl, byl samá zábava. Odpoledne následoval karneval školní družiny.

Besídka – 24. 5. 2022 
Naplánovali jsme s rodiči odpolední setkání, které bude věnováno maminkám i tatínkům, kteří mají své Dny matek a otců. Jeden v květnu, druhý v červnu. Děti si nacvičily program plný básní, písní, hrálo se na flétny i na klavír. Rodiče byli spokojeni, děti šťastné. Domů si nesli jako dárek školní časopis Paprsek, tulipánovou mozaiku a voňavý pomeranč.

První sklizená zelenina – 23. 5. 2022 
Na školním pozemku již dorostly ředkvičky, které jsme si vlastnoručně naseli. Vydali jsme se proto na protrhávku. Každý žák si mohl jednu vybrat, vytrhnout, umýt a sníst. Pravda, trochu pálily, ale statečně jsme je zbaštili.

LAO – 20. 5. 2022 
Páteční den byl teplý a slunečný. Ideální počasí pro lehkoatletickou olympiádu prvního stupně. Závodili jsme ve sprintu, hodu kriketovým míčkem a skoku dalekém. Získali jsme pěkných 11 medailí z 18 možných. Všem vítězům gratulujeme!

Dopravní výchova – 17. 5. 2022 
Byl očekávaný den, který byl domluven pro výuku dopravní výchovy na prachatickém dopravním hřišti DDM. Bohužel nás po cestě krátce po osmé hodině zastihl tak silný liják, že jsme se museli vrátit zpět do školy, převléci se a usušit. Před polednem jsme využili zlepšení počasí a zajezdili si na školním hřišti. Každý předvedl bezpečnou jízdu, pak následovalo ježdění ve skupině. Dopravní značky jsme si následně natrénovali při hodinách prvouky. V červnu se pokusíme o další nácvik.

Beseda v městské knihovně – 28. 4. 2022 
Po svačině v deset hodin odešly do Městské knihovny Prachatice děti na besedu. Jednu hodinu se zábavnou formou dozvídaly, co čtenářům tato instituce může nabídnout. Pomocí hádanek posbíraly všechny indicie, které je dovedly k tajence. Pak děti společně hledaly odpověď na otázku: Co nebo kdo je velký knihomol. Na závěr si ještě mohly prohlédnout výstavku knih pro jejich věk vhodných i celé prostředí knihovny

Beseda o vodě ke Dni Země – 21. 4. 2022
Na oslavu Dne Země jsme si pozvali do třídy na besedu Sabinčina tatínka. Vyprávěl nám o důležitosti vody pro naši planetu a tím i pro náš život. Hodně jsme již věděli, ale beseda byla pro všechny moc zajímavá a poutavá. Zamýšleli jsme se nad tím, kde se vlastně voda bere, jaký je její koloběh v přírodě i jak s ní hospodařit.

Velikonoční výstava – 8. 4. 2022 
Krátce po desáté hodině jsme se byli podívat na vernisáži Velikonoční výstavy ve vestibulu školy. Poslechli jsme si vystoupení školního sboru s písněmi z pohádky Tajemství staré bambitky a projev paní ředitelky. Pak jsme sportovali při tělocviku a trénovali skok daleký. Převlékli jsme se a konečně se mohli vypravit nakupovat výrobky na výstavu. Rádi jsme si vše prohlédli a potěšily nás i naše třídní výtvory.

Úklid v okolí školy – 23. 3. 2022 
Jako každý rok i letos jsme se vypravili v jarním počasí na úklid v okolí Jednoty a přidali jsme si ještě okolí „věžáku“. Naplnili jsme odpadem dva velké igelitové pytle a ještě několik tašek nám zbylo plných. Děti sbíraly s chutí, objevily různé věci a chlubily se jeden druhému, co lze na tak malé ploše nalézt. Vyčistit se nám trávník podařilo za jednu vyučovací hodinu. Jsme rádi, že si zde mohou děti hrát bez obav, že se zraní.
Alena Bísková
 

Pololetní vysvědčení – 31. 1. 2022 
Dnešní den byl poněkud zvláštní. Ve třídě se sešlo jen sedm dětí, ostatní museli zůstat doma z důvodu karantény po setkání s pozitivní osobou. Učili se on – line, tomuto způsobu výuky se říká hybridní. Poslední vyučovací hodinu se pak na konci rozdávaly pololetní výpisy z vysvědčení. Zde je několik fotek z této události.

PV – 26. 1. 2022 
Podle plánu jsme si roztřídili portfólio, zhodnotili pololetí a ve zbytku času si děti stavěly ze stavebního materiálu, který si vybraly. Měly z aktivity radost. Někdo rád stavěl sám, jiný si vybral stavění ve skupině nebo ve dvojici.

Tříkrálová sbírka – 6. 1. 2022 
Třetí vyučovací hodinu při prvouce k nám do třídy přišla skupina páťáků pod vedením paní katechetky Lenky Hanžlové s kasičkou charity. Zahráli nám krátký příběh o putování tří králů za Ježíškem. Kdo mohl, přispěl darem do plastové zapečetěné kasičky a za to dostal malý kalendáříček s logem Tříkrálové sbírky a cukřík. Společně jsme si zazpívali za doprovodu kytary a flétny – hráli na ně páťáci – píseň My tři králové jdeme k vám. Na dveře nám p. Hanžlová napsala K+M+B 2022 jako připomínku na tento den.

Preventivní program Krebulu – 5. 1. 2022 
Dnes děti absolvovaly dvouhodinový preventivní program společnosti Krebul. Byl zaměřený na spolupráci dětí ve dvojici, sdílení informací i spolupráci ve skupině třídy. Různé komunikativní i herní aktivity byly pro všechny zábavou a určitě zanechaly v dětech příjemnou vzpomínku.

Sváteční den před Vánocemi – 22. 12. 2021 
Tento den se nám vyvedl. Hned ráno jsme z přinesených surovin vyráběli prachatické sáčky. Pak jsme s nimi šli ozdobit ptáčkům vánoční stromeček na Skalce. Moc se nám líbil a věříme, že dobroty budou ptáčkům chutnat. Zbytek zrníček jsme si ve třídě nechali k nasypání do krmítka, které jsme dali za okno. Těšíme se, že budeme sledovat, kteří ptáčci se na krmítku objeví.
Pak jsme běželi do školy rozdávat dárečky. Všechny děti byli nadšené, nikdo nebyl smutný. Po svátečním obědě ve školní jídelně jsme se byli podívat v městském muzeu na výstavě „Kde bydlely panenky“. Výstava byla úžasná nejen pro holčičky. Klukům se líbil skvěle vybavený obchod. Pak jsme se ještě ve třídě hráli s dárečky a bylo tu zvonění a odchod domů nebo do družiny.

Děti z II. A  se stávají malými kuchtíky… – 2. 12. 2021
V matematice děti měly zajímavý a neobvyklý domácí úkol. Spočítat spotřebu surovin podle receptu na jeden moučník pro upečení dvou a tří kakaových moučníků. Většině se podařilo bezchybně vyřešit. Navíc měly s rodiči tento recept vyzkoušet a přinést ostatním ochutnat. Zajímavý také byl počet kousků, které následně do školy děti pro ostatní přinesly. Někdo si dal práci a měl naporcováno pro každého jeden dílek, u jiných pak v matematice společně zkoumaly, jak spravedlivě vzorek rozdělit. Vždy bylo nalezeno fair řešení, zbylo i pro paní učitelku Alenu Bískovou a paní vychovatelku Janu Teringlovou. Dětem se moučníky povedly a všem moc chutnalo.
Zapsala Alena Bísková

Minivýstava v žákovské knihovně – 19. 11. 2021 
V pátek jsme využili chvilky volna a podívali se na minivýstavu do žákovské knihovny. Týkala se státního svátku 17. listopadu, který je Dnem boje za svobodu a demokracii. V prvouce zrovna probíráme učivo „Všichni slaví“ a povídáme si o různých oslavách během roku.

Závěrečná hodina plavání – 24. 11. 2021 
V poslední hodině plaveckého výcviku si děti mohly vyzkoušet svoje dovednosti při hrách v bazénu. Někdo si vybral velkou desku a stavěl si s kamarády vláček, jiný skákal do vody nebo lovil kroužky. Nechyběla ani možnost ohřát se a odpočinout si ve vířivce. Hodina „utekla jako voda“ a děti dostávaly svoje vysvědčení.

Minivýstava v žákovské knihovně – 19. 11. 2021 
V pátek jsme využili chvilky volna a podívali se na minivýstavu do žákovské knihovny. Týkala se státního svátku 17. listopadu, který je Dnem boje za svobodu a demokracii. V prvouce zrovna probíráme učivo „Všichni slaví“ a povídáme si o různých oslavách během roku.

Projektový den – 26. 10. 2021
Projektové vyučování „Moje tělo, naše tělo aneb od miminka po babičku“ se zaměřilo na domácí výzkum a jeho prezentaci ve třídě, pojmenovávání členů rodiny na fotografiích. Také se kreslila postava jednoho blízkého příbuzného. Motivací byl krátký film o trávení volného času a hrách v době babiček. Podle něho se žáci učili skákání gumy. Dopoledne bylo doplněno písněmi s hrou na tělo a také hrami, které přinesla „babička“ paní učitelka. Stavělo se ze stavebnic, skládal se obrázek z kostek, tvořily se obrázky z kuliček. Nechybělo kouzelné tvoření s krabicí od bot, temperami a skleněnkou. V pracovním sešitu prvouka se pak snažili žáci doplnit dvě cvičení, které shrnuly učivo. Den se dětem moc líbil a užily si ho.

Exkurze Kvilda – 11. 10. 2021
V pondělí ráno za mrazivého, ale slunečného počasí vyrazily druhé třídy na podzimní exkurzi směrem šumavská Kvilda. Cestou jsme viděli východ slunce, krásná panoramata šumavských vrcholů Boubín, Bobík a Libín. Pozorovali jsme, kudy jedeme a proměny podzimní přírody. Cílem bylo Infocentrum na Kvildě, Jezerní slať a Jelení obora. Obě třídy se vystřídaly, krásné počasí dovolilo zahlédnout jelení zvěř při krmení. V infocentru jsme zhlédli film o Šumavě, v přízemí jsme poznávali faunu i flóru Šumavy. Nejvíc se nám líbila interaktivní expozice a možnost si zakoupit pěkné suvenýry.

Hry v bazénu – 6. 10. 2021
Jsme v polovině plaveckého výcviku a dnes jsme si mohli vybrat vodní radovánky podle své chuti. Někteří volili plavání s deskou, většina si desky spojila do vláčku a zkoušela svoji rovnováhu a další šli skákat do vody z bloků nebo z břehu. Využít šly i žížaly. Nechyběla možnost jít do vířivky nebo si zaplavat pod vodou v malém bazénu. Pro všech osmnáct plavců to byla zábava a rychle jim hodina utekla.

Sportovní den – 27. 9. 2021
Po ranním zahájení na stadiónu se dětští sportovci rozeběhli za vlajkonoši na rozehřívacím kole oválem Tatranu. Pak už se startoval běh smíšených štafet. Ty také absolvovaly jedno kolo. Hned byly výsledky odměněny pamětním listem „Vodňanka v pohybu“ a sušenkou. První a druhé třídy se vracely zpět do školy, aby soutěžily v areálu hřiště. Házelo se kriketovým míčkem, sprintovalo se na 50 metrů a skákalo se do dálky. Pomáhali starší žáci školy s měřením i zapisováním. Také určovali pořadí. Pak se rozdávaly diplomy a medaile těm nejlepším. První třídy v altánu, druhé ve třídě II. A. Všichni se snažili o co nejlepší výkony a nesportující jim přejícně fandili. Nikdo se nezranil a oblačné počasí nám vydrželo.

Výstava hub – 24. 9. 2021
V prostorách Staré radnice v Prachaticích se konala tradiční výstava hub z šumavských lesů. Organizátory je CEV a její pomocníci sběrači. Expozicí provázel velmi poutavě pan Světlík a pan Špatný. Přiblížili dětem systém růstu hub i různé zajímavosti o jednotlivých druzích. Také vysvětlili semafor označení hub na miskách i ty nejvíce nebezpečné člověku.

Prohlídka parku – 24. 9. 2021
Zbyl čas i na pomalou prohlídku hospicového parku, kde děti sledovaly různé ptačí druhy, o kterých si povídali v rámci učiva českého jazyka. Také se podívaly na staré odrůdy ovocných stromů a jejich zvláštní podzimní plody nebo si prohlédly listy zdejších stromů.

Vodňanka vystoupila s Českou písní – 22. 9. 2021
Smíšený sbor Česká píseň si jako hosta na svůj koncert Loučení s létem a vítání podzimu tentokrát vybral dětský soubor z Vodňanky pod vedením Mgr. Aleny Bískové. V programu zazněly lidové písně, básně    i říkanky. Všechny děti zahrály podle svých schopností na flétničky a potěšily nejen své rodiny, účinkující, ale i přihlížející posluchače.

Alena Bísková

2021-ceskaPisenNamesti

„Ukliďme Česko – ukliďme svět“  – 14. 9. 2021
Celotýdenní akce úklidu v okolí školy nás zastihla za velmi pěkného počasí. Děti si přinesly svoje pracovní rukavice a menší igelitové pytlíky nebo tašky, do kterých nalezený odpad sbíraly. Podařilo se nám sesbírat za jednu vyučovací hodinu celý jeden velký pytel nepořádku a přispět svou troškou k lepšímu prostředí v okolí školy.

Branný den – 10. 9. 2021
První vyučovací hodinu se konal štafetový běh v rámci celorepublikové akce „Běh olympijského dne“. Běhalo se na běžecké dráze tam a zpátky 95 metrů. Předával se štafetový kolík. Deset žáků – závodníků to uběhlo za 3 minuty. Třída dostala certifikát „Vodňanka v pohybu“, každý běžec pak chutnou raw tyčinku a na krk pamětní medaili. Domů si nesly diplom, na který si měl každý nakreslit nebo nalepit svůj sportovní vzor.
Po svačině následovala vycházka na Malé náměstí, kde se na stanovištích obvazovalo, povídalo o důležitosti krve, zdravém městě Prachatice, skákal panák, pozoroval se policejní vůz, záchranářští psi i vybavení hasičského auta. Počasí bylo velmi teplé, ale zvládli jsme to v pohodě. Děti toho hodně věděly a chovaly se vzorně.

Pasování na čtenáře – 9. 9. 2021
Uskutečnilo se ve 13 hodin v Radničním sále pod taktovkou Městské knihovny Prachatice v čele s paní ředitelkou Mgr. Hanou Mrázovou. Program obsahoval pasování na čtenáře rukou paní spisovatelky Michaely Fišarové, děti předvedly v krátkém vystoupení báseň Jiřího Žáčka Kde jsem doma a píseň Adámku náš. Vyslechly si úryvek z knihy První školní výlet, kterou jim četl herec Miroslav Reil. Dostaly také pasovací glejt, knihu, ze které slyšely ukázku, a od víly Majolenky památeční připínací placku. Akce se zúčastnilo vedení školy, třídní učitelka i paní vychovatelka.

Beseda v knihovně – 9. 9. 2021
V Městské knihovně Prachatice se sešly obě druhé třídy na besedě s paní spisovatelkou Michaelou Fišarovou. Povídala jim o svých knížkách pro malé děti, ukázky zajímavě četl herec Miroslav Reil. Hodinka byla veselá, zábavná, poučná. Děti vzorně spolupracovaly, výborně se pobavily.

Druháci trénovali na zebře – pátek 3. 9. 2021
Děti si společně s policistkou Městské policie Prachatice paní Lenkou Habáskovou zopakovaly správná pravidla při přecházení vozovky po přechodu. Nacvičily si jednotlivě i ve dvojici správný postup. Cílem bylo zautomatizování bezpečného chování při příchodu a odchodu ze školy, které se vloni z důvodu pandemie nemohlo uskutečnit.

Školní rok 2020/2021

Projektový den mimo školu – ZOO Ohrada – 25. 6. 2021
Podařilo se domluvit termín pro projektový den mimo školu na téma „Skrytý život lesa“. Vše mají žáci zdarma, hrazené je ze šablon. Děti se podívaly do vzdělávacího centra v ZOO, kde si program velmi užily. Po krátké svačince pokračovalo dopoledne prohlídkou ZOO. Nechybělo ani krátké sportování na hřišti, i pomazlení s kozičkami v jejich výběhu, kam smí návštěvníci. Návrat byl na oběd ve třináct hodin, pak už děti odcházely do školní družiny nebo domů.


Výstava k 1. světové válce – 16. 6. 2021
Na výstavu do půdních prostor velkého společenského sálu se na výstavu k 1. světové válce byli podívat žáci I. A. Odborný výklad jim podal autor Mgr. Pavel Študlar, učitel dějepisu. Překvapil děti svými znalostmi i zajímavými postřehy pro zapamatování různých dějinných dat. Žáci si mohli projít a vyzkoušet jaké to bylo v zákopech, slyšet hemžení krys nebo si zastřílet z atrapy pistole. Také skládali puzzle, vyzkoušeli si ochrannou masku, viděli ostnatý drát. Ve třídě si pak nakreslili žáci památeční obrázek.


Den plný her v I. A – 15. 6. 2021
Dům dětí a mládeže připravil dvouhodinový program ke Dni dětí pro školáky. Nabídl jim sedm různých stanovišť v areálu i na přilehlém dopravním hřišti. „Den plný her“ obsahoval hody na různé koše, skákání na míčích, jízdu zručnosti, chůzi na chůdách, triq, skákací panáky, střílení na branku, překážkovou dráhu. Obešli jsme všechno a nasbírali obrázková razítka za absolvování stanovišť. Na závěr každý dostal balónek a malou sladkou dobrotu. Počasí nám přálo, děti byly s netradiční závodivou tělesnou výchovou velmi nadšené.


Den dětí se třídou I. A – 1. 6. 2021
Pěkné počasí dovolilo využít svátek dětí pro delší pobyt v přírodě. Cíl byl Hájíček. Zde si děti do své připravené „Lesní knížky“ sbíraly rostlinné barvy lesa. Z listů, stonků, květů tvořily skvrnky různých barev i odstínů. „Nalovily“ slušné sbírky. Byla radost je pozorovat, jak nadšeně hledají a objevují. Mezitím si také zobly nějakou tu dobrůtku a užívaly si společné chvíle. Ve třídě ještě dostaly děti omalovánku nebo vystřihovánku auta, zahrály si hry. Den se podařil.Ukliďme Česko, ukliďme svět… – 24. 3. 2021
Tato pro naši školu tradiční akce, které se jako třída vždy účastníme, měla letos jiný průběh. Díky distanční výuce museli vypomoci s dohledem rodiče. U školy byly k vyzvednutí pytle, rukavice si děti vzaly vlastní a hurá se sluníčkem v zádech na úklid v okolí domovů, školy, při procházce kolem potoka nebo třeba i na dopravním hřišti. Uspokojením pro všechny byl pocit z dobře odvedené práce a alespoň malá pomoc přírodě při jarním úklidu.


TV doma – 22. 3. 2021
I takhle může vypadat domácí tělesná výchova! Takhle prý cvičí každý večer. Klobouk dolů!


Klíčení hrachu – 20. 3. 2021
Ve Slabikáři u písmene CH nás čekal další výzkumný pokus. Tentokrát šlo o pozorování luštěnin, které necháme klíčit na teple a světle. Děti si pokus založily, čekaly, až se semena nasají vodou, zvětší se a začnou klíčit. První klíčky byly radostnou událostí. Později se jim začínaly klubat lístky, rostly jim stonky. Pokus se dětem podařil i s čočkou a fazolemi.


Vaření kaše podle popisu – 12. 3. 2021
Ve Slabikáři při vyvozování nové hlásky a písmene Ř, ř měli žáci ve svých Slabikářích pohádku Hrnečku, vař! Na další stránce pak na ně čekal recept, jak na to. Přečetli si s rodiči samostatně popis a pustili se do vaření večeře. Na snímcích se usmívali a bylo vidět, že je tato činnost velmi bavila. Udělala jim nejen radost, ale také přinesla chutnou odměnu. Originální zdobení přímo lákalo k ochutnání…


Pokus s vajíčkem – 24. 2. 2021
Ve škole děti zhlédly video, při kterém pozorovaly pokus s plavajícím vajíčkem. Měly si nakreslit postup a doma ověřit, zda funguje. Byla to pro ně velká zábava. Ověřily si, že přidání moučkového cukru do vody ve větším množství způsobí, že syrové vajíčko ve sklenici vody plave.

21. 1. 2021 PV na sněhu
Tak takového sněhuláka postavit nebylo jen tak, ale zdařilo se! Přiznávám, že bez pomocníků by to určitě nešlo…


Den laskavosti – 17. 11. 2020
Každým rokem se děti ve třídách zapojují k výzvě vymyslet nějakou laskavost pro své okolí. Letos ale díky distanční výuce nebyla šance společně něco připravit. A tak se vymýšlelo doma v rodinách…


Beseda Tonda Obal na cestách – 2. 10. 2020
Naše první beseda se jmenovala „Tonda Obal na cestách“ a přijela za námi paní lektorka Alenka z Ekokomu České Budějovice. Povídala si s námi o tom, jak nakládat s odpady v domácnosti nebo ve třídě. Byli jsme moc šikovní, hodně jsme toho znali. Prohlédli jsme si ukázky granulátů z plastů, skla, papíru… Zvládli jsme určovat, kam které věci patří, když nám doslouží. Za odměnu jsme dostali záložku do knihy s pravítkem, webovými stránkami s hrami a planetami Sluneční soustavy. Hodina nám rychle utekla.


Seznamovací táborák 9. A, B + 1. A, B – 24. 9. 2020
/Mgr. J. Pangl, Mgr. A. Bísková, Mgr. V. Sítková, Mgr. M. Hromádková/
Z důvodu Covidu – 19 byla zrušena návštěva Matýskovy stezky ve Zbytinách. V rámci navázání nových přátelství s našimi staršími kamarády – patrony, kteří nás budou provázet první třídou, jsme zvolili náhradní variantu – táborák na „Škváráku“.
Po 8. hodině jsme vyšli s našimi staršími kamarády a jejich učiteli Svatopetrskou stezkou směrem ke hřbitovu, přes Hájíček na Škvárové hřiště. Zde 1. A + 9. A rozdělala oheň a opekla si společně vuřty na novém veřejném tábořišti. 1. B + 9. B si prošli hru šipkovanou směrem k ZŠ Národní, kde si všichni společně zahráli hry, též s míčem. I. A si pohrála na venkovním workoutovém hřišti. Poté se skupiny vyměnily. Celodenní pobyt na čerstvém vzduchu byl využit nejen k poznávání se, ale též k osvojování učiva prvouky, TV a PV. Tato akce se velmi povedla i díky pěknému počasí.
Alena Bísková, Martina Hromádková


Běh olympijského dne – 16. 9. 2020
Krátce po svačinové přestávce jsme převlečeni do sportovního úboru odešli na školní běžeckou dráhu. Uvítala nás paní zástupkyně Šárka Grabmüllerová a paní vychovatelka Ivana Šmejkalová v chládku pod morušemi. Tady jsme dostali pokyny, jak budeme běhat. Na sprinterské rovince jsme vybíhali po jednom a předávali si „olympijský kolík“. I Terezka se zlomenou rukou se zapojila, i když nemusela. Dominik s šitým kolenem celou dráhu přešel svým tempem, hlídala ho paní učitelka, aby neběžel. Děti skupinově fandily a vytvořily tak úžasnou atmosféru. Na závěr každý dostal medaili a pamětní účastenský list. Paní učitelka za loňskou účast v sérii závodů „Běhej jako Emil“ vybojovala 1. místo mezi učitelkami a dostala pohár, tričko, červenou barvu na VV a štětec. Tu jsme hned následnou hodinu využili při otiskování jablíček na téma kamarádi.
Alena Bísková, tř. učitelka


„Ukliďme svět – ukliďme Česko“ – 15. 9. 2020
Hned první vyučovací hodinu jsme se vypravili na úklid v okolí školy. Naše místo bylo území kolem Jednoty. Měli jsme rukavice, pytlíky i igelitové tašky, paní učitelka velký černý pytel. Sbírali jsme vše, co do trávníku a na místní dětské hřiště nepatří. Co jsme posbírali, skončilo v přilehlém kontejneru. Bavilo nás to. Za odměnu jsme si mohli chvilku pohrát. Někteří si sjeli po skluzavce, jiní se zhoupli.
Třídní učitelka Alena Bísková


Světový den první pomoci – 15. 9. 2020
Na prachatickém Malém náměstí jsme se byli hodinku podívat na tradiční akci záchranných složek. Poučili jsme se o první pomoci při různých úrazech, někteří si to i zkusili. Také jsme se zastavili u stánku společnosti Prevent, kde jsme se dozvěděli o nebezpečných injekčních stříkačkách, které se leckde povalují, a co s nimi máme udělat. Kdybychom neměli pak dělenou hodinu, mohli jsme se ještě podívat k záchranným psům, hasičům, Českému červenému kříži…
Třídní učitelka Alena Bísková