9. B (2014-2023)

 

Třídní učitelka:
Mgr. Martina Dvořáková

Práce 9. B v elektronické laboratoři Voltík
Vyvrcholením učiva o polovodičích bylo praktické cvičení z fyziky s elektronickou laboratoří Voltík, kde si „deváťáci „ ověřovali získané poznatky z elektroniky.
Jen tak něco nejstarší žáky nezaujme, ale práce s elektronickou laboratoří zaujala skoro všechny, po rozpačitém začátku se všichni vrhli do sestavování elektronických obvodů podle schémat, odměnou jim byly fungující elektronické obvody.

Der Bergdoktor v podání deváťáků 🙂 – 16. 3. 2023
V rámci výuky němčiny sehráli deváťáci scénky beim Arzt – u lékaře. Pomocí frází i kostýmů a dětské lékařské sady si vyzkoušeli, jak by si poradili s případnými zdravotními trablemi v německy mluvícím prostředí! 😊
Viel Spaß! 😊

Technicko-pěstitelská praktika – výroba věšáčku – leden 2023
I z poměrně malého kousku dřeva se dá vyrobit užitečný předmět. O tom se mohli přesvědčit „deváťáci“ , kteří si v rámci technicko-pěstitelských praktik vyrobili věšáček na klíče. Práce na věšáčku je všechny zaujala. Domů si tak odnesli užitečnou věc, kterou si sami vyrobili.á

Deváťáci se prostřednictvím „Příběhů bezpráví“ vrátili do normalizace – 22. 11. 2022
V úterý 22. listopadu čekalo na žáky 9. ročníků naší školy nejedno překvapení. Do skupinek do skupinek dostaly pracovní listy, ve kterých měly zadání úkolů k promítanému filmu „Normalizační loutka“. Snímek kombinoval loutkové i reálné dobové záběry. Jedna skupina se zaměřila na chování hlavní postavy, její motivaci ke konkrétním krokům (např. zda vstoupit do SSM či nikoliv). Další „grupy“ deváťáků měly charakterizovat chování osoby „přizpůsobivé“, resp. „nepřizpůsobivé“ režimu. Poslední téma pak znělo „Jak by ses v dané době zachoval Ty?“. I přesto, že je normalizace pro naše „mazáky“ dobou „dávno minulou“, shodli se na tom, že bylo (a často stále je) lepší „držet hubu a krok“ než „vystupovat z davu“. I když člověk vnitřně nesouhlasil a „skřípal zuby“.
Třešničkou na dortu byla následná beseda s paní učitelkou Kutlákovou (vyučující matematiky a výchovy ke zdraví na naší škole), která byla „normalizačním studentem“, s kapelou zpívala provokativní texty a při nakupování lístků na Laternu Magiku pro zahraniční turisty byla spolu s ostatními zatčena.
Listopadové události roku 1989 jí však mimo jiné zachránily od možného vyhazovu ze školy.
Žáci si tak mohli ověřit, že sledování a perzekuce ze strany státu se mohli týkat kohokoliv, nejen známých osobností. Některým při vyprávění paní učitelky „spadla brada“.
Celé dopoledne splnilo svůj účel.
Zapsal P. Študlar

Školní rok 2021/2022

Výuka o napoleonských válkách v 8. B
Rok se s rokem sešel a také současné osmé ročníky neminula látka o Napoleonovi Bonaparte a napoleonských válkách včetně ukázky dobové uniformy, výstroje a výzbroje.
Pan učitel Študlar se sice s obtížemi (přeci jen byly Vánoce – doba hojnosti) nasoukal do uniformy francouzského granátníka a zavítal k nám do 8. B.
Žáci uhodli na „první dobrou“, o koho se jedná (ne – že poznali vyučujícího, ale že jde o Napoleona / francouzského vojáka :). Následně se dozvěděli něco o vybavení, strategii i taktice tehdejší doby. Zájemci si následně vyzkoušeli střelbu z repliky pušky předovky z 19. století na „kapslíky“ a hlavně si kompletní uniformu vyzkoušet a zvěčnit se na fotografii.
Nakonec neodolala ani paní učitelka třídní a v parádním úboru šla „šířit myšlenky francouzské revoluce“ i na dozor na obědě :).
Nevšední zážitek si všichni užili a jistě si díky němu i mnohé zajímavé zapamatovali.:)

Školní rok 2020/2021

Pečení obřadního pečiva – 17. 12. 2018 V pondělí 17. prosince jsme si vyzkoušeli, jak se dříve peklo na Vánoce. Nebylo po dnešní vánoční cukroví, ale pečení z obřadního těsta. Už po několikáté jsme pekli s Růženkou Vincikovou, ale letos jsme měli primát. Jako první třída v naší škole jsme zvládli během vyučování upéct nejen Ježíška, ale i Pannu Marii, tatínka Josefa a dokonce i anděla strážného. Nejtěžší byla práce na Ježíškovi, než jsme zvládli správné zacházení s těstem. Josef, Marie i andílek už byli pro nás lehká práce, protože kdo zvládl Josefa, Marie a anděl nám šli jako po másle. Krásné je, že jsme to tentokrát zvládli bez pomoci našich rodičů a že my je našimi výtvory určitě potěšíme. Domů přineseme recept na obřadní pečivo a možná si budeme ještě pamatovat i postup a naučíme to i naše rodiče nebo prarodiče. Růžence Vincikové moc děkujeme za bezvadné dopoledne. Nemůžeme zapomenout ani na naše paní kuchařky, které nám připravily úžasně tvárné těsto. Jen si nejsme jisti, jestli celou pečenou rodinku doneseme domů bez újmy – krásně totiž voní a ještě lépe chutná. Žáci V. B s paní učitelkou třídní