9. B

 

Třídní učitelka:
Mgr. Martina Dvořáková

Školní rok 2021/2022

Výuka o napoleonských válkách v 8. B
Rok se s rokem sešel a také současné osmé ročníky neminula látka o Napoleonovi Bonaparte a napoleonských válkách včetně ukázky dobové uniformy, výstroje a výzbroje.
Pan učitel Študlar se sice s obtížemi (přeci jen byly Vánoce – doba hojnosti) nasoukal do uniformy francouzského granátníka a zavítal k nám do 8. B.
Žáci uhodli na „první dobrou“, o koho se jedná (ne – že poznali vyučujícího, ale že jde o Napoleona / francouzského vojáka :). Následně se dozvěděli něco o vybavení, strategii i taktice tehdejší doby. Zájemci si následně vyzkoušeli střelbu z repliky pušky předovky z 19. století na „kapslíky“ a hlavně si kompletní uniformu vyzkoušet a zvěčnit se na fotografii.
Nakonec neodolala ani paní učitelka třídní a v parádním úboru šla „šířit myšlenky francouzské revoluce“ i na dozor na obědě :).
Nevšední zážitek si všichni užili a jistě si díky němu i mnohé zajímavé zapamatovali.:)

Školní rok 2020/2021

Pečení obřadního pečiva – 17. 12. 2018 V pondělí 17. prosince jsme si vyzkoušeli, jak se dříve peklo na Vánoce. Nebylo po dnešní vánoční cukroví, ale pečení z obřadního těsta. Už po několikáté jsme pekli s Růženkou Vincikovou, ale letos jsme měli primát. Jako první třída v naší škole jsme zvládli během vyučování upéct nejen Ježíška, ale i Pannu Marii, tatínka Josefa a dokonce i anděla strážného. Nejtěžší byla práce na Ježíškovi, než jsme zvládli správné zacházení s těstem. Josef, Marie i andílek už byli pro nás lehká práce, protože kdo zvládl Josefa, Marie a anděl nám šli jako po másle. Krásné je, že jsme to tentokrát zvládli bez pomoci našich rodičů a že my je našimi výtvory určitě potěšíme. Domů přineseme recept na obřadní pečivo a možná si budeme ještě pamatovat i postup a naučíme to i naše rodiče nebo prarodiče. Růžence Vincikové moc děkujeme za bezvadné dopoledne. Nemůžeme zapomenout ani na naše paní kuchařky, které nám připravily úžasně tvárné těsto. Jen si nejsme jisti, jestli celou pečenou rodinku doneseme domů bez újmy – krásně totiž voní a ještě lépe chutná. Žáci V. B s paní učitelkou třídní